Elämäni on pilalla melasman takia.
Kalapuikkoviikset, eli ylähuuleen ilmestyvä melasma, ilmestyi aivan tyhjästä kaksi vuotta sitten. En ensin tajunnut ollenkaan, mistä on kyse. Yritin kuoria ja puhdistaa ja mietin, miten olen voinut ruskettua noin epätasaisesti. Sitten googlailin ja tajusin, että se on melasma, eli maksaläiskä.
Talvella ylähuuli vaaleni normaaliksi. Viime kesänä melasma tuli taas, entistä kamalampana. Olin edelliskesästä viisastuneena alkanut käyttää aurinkorasvaa jo maaliskuun lopulta. Ei auttanut mitään. Talvella taas vaaleni, mutta vasta joskus marras-joulukuussa aloin näyttää naiselta ilman viiksiä.
Nyt viikset ilmaantuivat jo huhtikuussa todella tummina. Käytin aurinkorasvaa ja ostin Arbutinia, jota sivelin aamuin illoin ylähuuleen.
Hävettää aivan tolkuttomasti olla ihmisten ilmoilla, sillä en saa kalapuikkoviiksiä piiloon mitenkään. Paksulla meikillä ehkä, mutta meikin pitää olla TODELLA paksu ja sitten koko naama näyttääkin jo muutenkin ihan hirveältä..
Onko jollain samaa vaivaa? Miten ihmeessä siitä pääsee ikinä eroon?
Kommentit (58)
Jos käytät hormonaalista ehkäisyä, lopeta se. Mulla hävisi pigmenttiviikset pillereiden lopettamisen myötä. Otsassa vielä jotain läikkää raskauden seurauksena, mutta eiköhän se siitä hälvene.
Vierailija kirjoitti:
Ei taida auttaa kuin laaseri?
Laaseri saattaa myös pahentaa tilannetta joten en suosittele.
Itselläni on sama juttu. Olen ennen ruakettunut nopeasti ja todella hyvin. Nykyään juuri pari vuotta sitten myös itselleni ilmestyi ensimmäiaen kerran melasmaa. En silloin itsekään tiennyt mitä se on, ihmettelin vain, että miksi ylähuulen päältä iho näyttää jotenkin likaiselta, sitten sitä alkoi ilmaantua voimakkaaati myös otsaan. Itsellä varmasti e-pillerit ja akneläälitys ovat syyllisinä. Olen ratkaissut asian niin, että otan vain aurinkoa omassa rauhassani ja silloin voin huulten päälle laittaa paksun kökön rasvaa. Huom! Kemialliset aurinkorasvat eli normaali aurinkorasvat eivät auta mitään! vaan googleta fysikaalinen aurinkosuoja eli tällaiset todella paksut rasvat. Sitten julkisella paikalla auringossa kuljen yleensä hattu päässä. Tänä kesänä on muodostuneet pienet viikset, tosin ei niin huomattavat, kun meikkaan mutta itselläni mikään arbutin ei todellakaan auttanut, vaan lähinnä vain sottasi. Kokeile glykoolihappoja, siis tällaisia joita voi laittaa iholle monta kertaa viikossa ja parantaa ihoa. Itselläni on toiminut eräs glykoolirasva loistavasti, jonka olen tilannut Iherbsia.
Onhan tämä superkiusallinen vaiva mutta ei se sentään elämää pilaa. Vielä otan kasvoille aurinkoa laittamalla melasmakohtiin paksua rasvaa mutta ehkä jonain päivänä en ota kasvoille enää ollenkaan aurinkoa. Onneksi hatut on nyt muotia.
Googlatkaapa Arbutin, sen on sanottu olevan tehokas tuote maksaläiskiin! Itse käytän sitä couperosa-ihoni hoitoon ja minusta ainakin siinä se toimii ok ainakin ennältaehkäisevänä tuotteena.
Vierailija kirjoitti:
Googlatkaapa Arbutin, sen on sanottu olevan tehokas tuote maksaläiskiin! Itse käytän sitä couperosa-ihoni hoitoon ja minusta ainakin siinä se toimii ok ainakin ennältaehkäisevänä tuotteena.
Arbutin on tehokas melasmaan vain mainospuheissa.
I feel you sister! Mulle ilmestyi tänä keväänä ensimmäistä kertaa poskipäihin symmetrisesti vauhtiviivat. Ne ovat melasmaläikät ja todellakin näyttävät siltä kuin olisin tahallisesti vetänyt sormilla ns. hyökkäysviivat kuin amerikkalaisen jalkapallon pelaajat! Järkyttävät.
En itse käytä mitään hormonaalisia ehkäisyä enkä ole ollut raskaana, joten tämä on mysteeri. Voit vain kuvitella tämän kesän itkun ja raivoamisen määrää. Joka kerta pitää meikata kun menee ihmisten ilmoille! Juuri kun pääsin eroon aikuisiän aknesta niin minulle tuli nyt tällainen. Viisi vuotta sain olla ilman ihohuolia. Toki arpia on jäänyt aknesta, mutta ne olen nyt hyväksynyt.
Apteekista kunnon suojakerroin, 50 ei riitä. Vichyllä ja jollain toisella ranskalaismerkillä (roche posay muistaakseni) on puikkoja käsilaukkukoossa, mitä voi lisätä päivän mittaan. Ja sitä pitää sutia tasaisin aikavälein, kerran päivässä ei riitä.
Leveälierinen hattu päähän ja unohda arbutinit. Ennaltaehkäisy on a ja o ja millään rasvoilla et saa noita häivytettyä.
Kirjoitin pitkän jutun ja se katosi, huoh.. No lyhyesti, mua auttoi valoimpulssihoito, joillakin kuulemma pahentaa asiaa. Aurinkosuojan 30-50 lisäksi Joe Blascon peiteväri piilottaa viikset täysin ja mulla ainakin auttaa myös siinä ettei ne tummu lisää. Ilmeisesti koska on niin peittävää tavaraa ettei siitä pääse mitkään uv- säteet läpi. Arbutin ja moni muu vastaava kokeiltu, ei mitään tehoa. Mulla tää ongelma lähti myös e-pillereistä...
Up. Viisi vuotta olen nyt kärsinyt tästä. Mikään voide ei auta, viikset ovat rumat ja häiritsevät edelleen. Sanokaa nyt joku, että menisi edes ajan kanssa ohi!
Alkaa mennä elämänilo oikeasti, kun tutut ja läheisetkin ihmiset katsovat vain ylähuulta, eikä silmiin :(
ap
Ei mulla ole niihin mikään auttanut, en ole kyllä kokeillut mitään kalliita hoitoja. Kaikenmaailman arbutinit, glykolit, kuorinnat ja vaalentavat aineet on kokeiltu - ja aurinkovoide aina käytössä tietysti. Silti ne läiskät mun otsassa tummuu aina heti keväällä ja kesällä. Talveksi ne vaalenee kyllä. Onneksi mulla ne ei ole huulen yläpuolelle - edes jotain positiivista. Mä olen päättänyt, etten jaksa enää murehtia, kun ei sille mitään voi. (Ja mäkin olen e-pillerien uhri tai siitä tää ainakin alkoi.)
Vierailija kirjoitti:
Ei mulla ole niihin mikään auttanut, en ole kyllä kokeillut mitään kalliita hoitoja. Kaikenmaailman arbutinit, glykolit, kuorinnat ja vaalentavat aineet on kokeiltu - ja aurinkovoide aina käytössä tietysti. Silti ne läiskät mun otsassa tummuu aina heti keväällä ja kesällä. Talveksi ne vaalenee kyllä. Onneksi mulla ne ei ole huulen yläpuolelle - edes jotain positiivista. Mä olen päättänyt, etten jaksa enää murehtia, kun ei sille mitään voi. (Ja mäkin olen e-pillerien uhri tai siitä tää ainakin alkoi.)
Mulla alkoi tämä viisi vuotta sitten. En ole koskaan käyttänyt e-pillereitä tai muitakaan hormonivalmisteita ja edellisestä raskaudesta oli tuolloin viiksien ilmestymisen aikaan jo 9 vuotta. Mikä lie tämän sitten käynnistänyt, mutta pois en pääse.
Mua ei haittaa mitkään muut läiskät kasvoissa kuin juuri tuo ylähuuli, koska melasma näyttää ihan viiksiltä.
ap
Itselläni ei ole kokemusta samasta ongelmasta, mutta tuli mieleen, voisiko tuohon auttaa tekorusketus. Vaikka niin että muuhun kroppaan rusketusta, jolloin naamaan saisi laitettua tummaa meikkivoidetta?
Martina Aitolehdellä oli ainakin pari vuotta sitten täsmälleen sama ongelma: kalapuikkoviikset. Olisi ihan hirveän mielenkiintoista tietää miten hän pääsi niistä eroon. Nykyisissä kuvissa viiksiä ei näy.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni ei ole kokemusta samasta ongelmasta, mutta tuli mieleen, voisiko tuohon auttaa tekorusketus. Vaikka niin että muuhun kroppaan rusketusta, jolloin naamaan saisi laitettua tummaa meikkivoidetta?
Jos sulla ei ole kokemusta, niin miksi kommentoit? Ihan älyvapaa ehdotus. Tiedätkö edes miltä melasma näyttää? Ei siihen mitkään tekorusketusvoiteet auta. Ei melasma ole mikään tarkkarajainen alue. Esimerkki kalapuikkoviiksistä täällä: http://www.saltyrunning.com/melasma-and-running-the-truth-behind-your-u…
Miten se elämä on pilalla? Oletko kuollut vai mitä tuolla tarkoitat?
Vierailija kirjoitti:
Miten se elämä on pilalla? Oletko kuollut vai mitä tuolla tarkoitat?
No huoh. Vaikka tämä on täysin kosmeettinen vaiva, niin silti äärimmäisen kiusallinen sellainen. Joka ikinen kerta, kun katson itseäni peilistä tai kuvista, näen vain rumat viikseni. Ne hallitsevat kasvojani, eikä mieskään sano minua kauniiksi läheskään yhtä usein kuin aiemmin. Tuskin mieheni pitää minua mitenkään rumana, mutta eipä vaan ehkä pidä yhtä kauniina kuin ilman viiksiä.
Eihän vaikka parrankasvu naisella olisi "kamalaa", mutta kyllä se olisi jatkuvasti mielessä ja häiritsisi elämää.
Huomaan itse olevani tosi epävarma itsestäni, enkä pidä itseäni enää haluttavana, kauniina, kiinnostavana ja vaikka minä, kun epävarmuus oikein kerääntyy sisimpääni tämän asian takia.
ap
Ei siitä pääsekään. Itselle ilmestyi kalapuikkojen lisäksi epämääräinen 2€ kolikon kokoinen läntti otsaan ja pieni kulmakarvan kaaren kohdalle, niin että näyttää kun sänki olisi siitä puskemassa.
Aurinkoa en koskaan juuri ole ottanut enkä käyttänyt e-pillereitä ja aina on ollut suojakerroin meikkivoiteissa, mutta tossa ne nyt vaan on.
Viime vuonna villiintyi yhdellä aurinkoisella mökkiviikonlopulla. Tänä vuonna spf50 keväästä asti jopa roskienvientireissulle mutta ei mitään hyötyä.