Mitä teillä syödään tänään?
Kyllästyttää aina samat arkiruoat, joten jos saisi lisää ideoita teiltä muilta?
Kommentit (24)
Uuniseitä tomaatti-paprika-juustokastikkeella
Pyttipannua, olen juuri lähdössä Lidlistä sitä ostamaan.
Porsaan sisäfileestä selyksiä sienikastikkeella. Riisiä ja salaattia
Aikalailla pikaruokaa
Viikonlopun sienikeiton jämät paistettujen lihojen päälle. Pippuria ja smetanaa purkki
Kylläpä oli hyvää. Ja kaikki valmista riisin keittämiseen kuluvasss ajassa
Lapsi oli tehnyt köksässä vähän liha-seljankan tyylistä keittoa, sitä on nyt tulossa.
Vierailija kirjoitti:
Pyttipannua, olen juuri lähdössä Lidlistä sitä ostamaan.
Siis jotain valmista vai? Yök.
Meillä oli lounaalla keittoa, jossa oli porkkanaa (raasteena), punaisia linssejä, ohrasuurimoita, sipulia ja tomaattimurskaa. Mä meen illalla ratsastamaan, joten illalla pitää olla helppo ruoka. Mies ostaa kaupasta valmisborssia (aikuisille, toinen lapsista ei tykkää punajuuresta) ja lihaperunasoselaatikkoa ja jotain kasvislisukkeita lapsille.
Lohikiusasuta. Taas :D ja vielä helpotin että ostin valmiin savulohipalan ja revin sen sekaan. Mutta hyvää tuli.
Lasagnea. Mies tekee aina kastikkeet itse, joten on ihan järkyttävän hyvää.
.
Knorin Spaghetti Bolognesea (parasta ennen 08.2012, joskus ollut tarjouksessa ) Toivottavasti ei ollut pilaantunut kun siinä on jotain lihaakin.
Itsekseni söin lopultakin pois kun toiset perheestä tuskin olisi tuota enää ravinnoksi kelpuuttaneet.
.
Tulista tomaatti-paprikakeittoa, päälle raejuustoa ja herneenversoja.
Lounaaksi oli pastaa ja aurajuusto-broilerikastiketta, salaattia
Päivälliseksi naudan sisäpaistia ja uunijuureksia, tzazikikastiketta
Palapaistia hirven sisäfileestä, tein eilen. Perunoita tykö.
Kinkkukiusausta. Piti kylläkin tehdä kebab kiusaus mutta kun isännän pyysin tökkäämään sen eilen uuniin, kun kävin lasten kanssa ulkona niin se olikin tehnyt kinkkukiusausta. No menee sekin, olin vaan ajatellut käyttää sen kinkun muualle. Ei parane sanoa miehelle mitään ettei se loukkaannu niin sitten ei tee mitään ruokaa. 😄Ja onhan kinkkukiusaus ihan ok.
Tänään juodaan olutta! Nuori juuri muuttanut toiselle paikkakunnalle opiskelemaan, ei tarvitse hälle tehdä mitään. Mies jäänyt juuri kiinni pettämisestä, enpä viitsi hälle tehdä mitään. Ihanaa!
Vierailija kirjoitti:
Lapsi oli tehnyt köksässä vähän liha-seljankan tyylistä keittoa, sitä on nyt tulossa.
Miinuspeukuttajille tiedoksi, tuli todella hyvää. Tälläkertaa tehtiin koulun ohjeen mukaan jauhelihasta mutta seuraavaksi naudasta, merquez tai chorizo makkarasta ja pancettasta. Oikeaoppisesti. Nam!
Kaali-härkäpapurouhepataa täysjyväriisillä.
Makkaravuokaa. Yksi nauris ja muutama peruna suikaloidaan ja laitetaan vuokaan, pilkotaan sipuli ja se myös vuokaan (niin kuin kiusausta tekis). Sekaan sotketaan desin verran jotain kurkkusalaattia (sinappikurkkusalaatti on hyvää), pippuria, suolaa. Kermaa päälle pari desiä. Uuniin 200 astetta ja noin 40 minuuttia. Otetaan lenkkimakkaraa ja tehdään siihen viiltoja, viiltoihin juustoa. Makkarat asetetaan kiusauksen päälle ja jatketaan paistamista kunnes juusto sulanut ja makkarat saaneet väriä.
Eli ikään kuin kiusaus ja uunimakkara samassa vuoassa.
Vuohenjuusto-papupastaa