Voiko lapsivesi olla vihreää vaikka useamman päivän/viikon?
Aina kun puhutaan vihreästä lapsivedestä niin siitä puhutaan tilanteessa jossa vedet menevät ja silloin huomaa veden olevan vihreää. Voiko lapsivesi siis olla (ennen vesien menoa) vihreää vaikka parin viikon ajan ilman että sitä tietää? eli että vauva uiskentelee pitempäänkin siinä vedessä johon on kakannut? Ja väri paljastuu vasta siinä vaiheessa kun vedet menee? Ja mitä merkkejä on siitä mikäli näin olisi? Toivottavasti tästä sepustuksesta ymmärtää mitä tarkoitan...
Kommentit (12)
Yleensä se käynnistää synnytyksen. Eli vedet menee heti kun vahinko käy ja vahinko käy koska lapsella on hätä.
Jos ei käynnisty, lapsi kuolee.
julkaistu 10.11.2006/Väitöskirjat
Mekoniumin eli vastasyntyneen ensimmäisen ulosteen, lapsenpihkan, värjäämää lapsivettä havaitaan arviolta 10 - 15% täysiaikaisista raskauksista. LL Minna Aaltosen väitöstutkimuksessa todettiin, että tästä aiheutuvaan vaikeaan keuhkovaurioon liittyy vastasyntyneellä aivosolujen tuhoa hippokampuksessa. Keuhkovaurion hoidossa käytetty typpioksidi näyttää vähentävän kyseisen aivovaurion syntyä.
Viidessä prosentissa synnytyksistä, joissa havaitaan lapsenpihkan värjäämää lapsivettä, vastasyntyneelle kehittyy keuhkosairaus vihreän lapsiveden joutuessa keuhkoihin. Näillä vastasyntyneillä havaitaan hengitysvaikeuksia, jotka usein vaativat tehohoitoa. Inhaloitavalla typpioksidilla hoidetaan keuhko-ongelmaa, mutta sen vaikutuksia aivokudokseen ei ole tunnettu.
Vaikeasta lapsenpihkan aiheuttamasta keuhkovauriosta selviytyneillä lapsilla on havaittu olevan suurentunut riski neurologisiin oireisiin, mutta näiden neurologisten vaurioiden mekanismeista ei ole olemassa tutkittua tietoa. Myös synnytyksen aikainen hapenpuute aiheuttaa vastasyntyneelle hengitysvaikeuksia sekä suurentuneen riskin neurologiselle vammautumiselle.
Minna Aaltosen väitöstutkimuksessa selvitettiin kokeellisesti lapsenpihkan värjäämän lapsiveden aiheuttaman keuhkovaurion yhteyttä mahdolliseen aivovaurioon. Lisäksi tutkittiin lapsenpihkan värjäämän lapsiveden aiheuttaman keuhkovaurion ja synnytyksen aikaisen hapenpuutteen yhteisvaikutuksia sekä typpioksidihoidon vaikutuksia keuhkojen toimintaan ja aivovaurioon.
Keuhkojen altistumisen lapsenpihkalle todettiin olevan yhteydessä aivosolujen vaurioitumiseen, erityisesti hippokampuksen CA3-alueella, kun taas pelkkään hapenpuutteeseen liittyi tuhoa aivokuorella, pikkuaivoissa sekä hippokampuksen hilus-alueella. Yleensä vaurio hippokampuksen alueella aiheuttaa lapselle pitkäaikaisseurauksia, kuten muistin ja kognitiivisten toimintojen häiriöitä sekä kouristusherkkyyden lisääntymistä.
Minna Aaltosen tutkimuksessa lapsenpihkan aiheuttaman keuhkovaurion hoidossa käytettävä typpioksidi näytti vähentävän keuhkovaurion vaikeusastetta sekä vaurioituneiden aivosolujen määrää hippokampuksessa.
Minna-Marika Aaltosen väitöskirja, Meconium aspiration and brain injury in newborn piglets (Mekoniumaspiraatio ja aivovaurio), tarkastettiin 10.11. Turun yliopistossa.
Mitä mä taas luin. Lapset paskoo kohtuun juuri ennen syntymää? En olisi halunnut tietää tätä.
M
Lapsi kakkaa normaalisti vasta synnyttyään ja vedettyään ensimmäiset henkäyksensä. Joskus syntymämekanismi käynnistyy jo kohdussa. Lapsi luulee syntyneensä. Se kakkaa ja hapenotto napanuoran kautta katkeaa, lapsi yrittää hengittää lapsivettä. Lapsi hengittää omaa ulostevettään ja saa keuhkovaurion ja vakavan hapenpuutteen.
Jos vesi olisi vihreää päiviä ennen synnytystä. Olisi lapsi jo kuollut.
Miten ne vedet tietää mennä sillä hetkellä kun vauva kakkaa? Oon myös kuullut tuosta stressitilasta ja että se saa vauvan kakkaamaan. Siksi kysyn kun olen viimeisilläni raskaana ja itsellä hirveä vatsatauti, järkyttävän kivuliaita vatsakramppeja jotka vetää kaksinkerroin ja nyt pelottaa että vauva jotenkin säikähtää tätä minun kipuani ja kramppailua ja kakkaa sinne veteen... kun liikkuu ja potkii aivan kamalasti, siis lähes taukoamatta niin tuli mieleen ettei sillä ole jokin hätä. Supistuksia nämä siis eivät ole eikä niitä ole ollut. Ap.
Jos lapsella on hätä, hän kakkii. Silloin vesi muutuu vihreäksi. Eli on ihan vakava asia. Ainoa keino seurata lapsen vointia kotioloissa on liikelaskenta ja kotidobleri. Jos vedet menee, tai edes tihkuu ja huomaa lapsiveden olevan vihreää niin silloin on kiire. Eli lyhyesti: liikelaskenta! Ja jos on huolta heti sairaalaan.
kuule, mulle tuli sellainen mieleen, että mene käymään näytillä synnärillä. Mulla alkoi yksi synnytyksistä vatsataudilla. Vauva ei säikähdä sun vatsatautia
Lapsivesi voi olla vihreää pitkäänkin ja sitten se huomataan vasta lapsiveden menon yhteydessä. Vihreän sävy ja veden koostumus voi kuitenkin vaihdella hyvin suuresti (aavistuksen vihertävästä paksuun puuroon) ja kuten ehkä ymmärtää, ettei aavistuksen vihertävä ole niin vaarallinen mitä paksu puuro. Liikelaskenta on hyvä keino kotona tarkastella sikiön vointia, kotidoppleriin en lähtisi kovin helposti.
Vauvan liikkeet on aina hyvä merkki ja kertoo, että lapsi saa tarpeeksi ravintoa ja happea. Jos liikkeet vähenevät, on syytä olla huolissaan. Tärkeää on, että tekee liikelaskentaa varsinkin jos epäilyttää. Vatsataudista ei ole syytä olla huolissaan.
Mutta esim. tupakoivien odottavien sikiöt liikkjvat tupakan aikana/jälkeen reilummin nimenomaan hapenpuutteen takia.
Oma lapseni kakkasi synnytystilanteessa (lapsivesi oli ruskeaa), muistaakseni ponnistusvaiheessa. Napanuora oli puristunut hartioiden ympärille ja jokaisella supistuksella sykkeet romahti, joskin korjaantuivat itsestään kun supistus loppui. Valmistauduttiin imukuppisynnytykseen, mutta jollain apinanraivolla puskin vauvan ulos ilman apua.
Seuraavana yönä vauva hengitti hassusti (käytti apuhengityslihaksia) ja meni lastenosastolle tarkkailuun n. 7 tunniksi. Keuhkot kuvattiin yms, mutta kaikki oli onneksi kunnossa :)
Ei siis sinänsä liittynyt aloitukseen, mutta tuli tuosta sikiön kakkaamisesta mieleen.
Voi, mutta sitten se on jo kuollut. Lapsi kakkaa sinne synnytyksen ollessa käsillä joutuessaan stressitilaan.