Voiko mies ottaa hiivalääkkeen?
Sellaisen suun kautta otettavan? :D
Itselläni hiiva tulee aina vaan kun saan edellisen hoidettua ja lääkäri sitten sanoi, että kannattaa mieskin hoitaa. No enhän minä tajunnut kysyä, että millä se hoidetaa kun ei ole näkyviä oireita. :D
Kiitos!
Kommentit (10)
Miksei voisi? Mutta apteekin farmaseutilta voit asian vielä varmistaa.
Miehen hoitamisen ei silti useinkaan ole todettu auttavan uusiutuvaan hiivaan.
* Sokeri minimiin.
* Maitohappobakteerit käyttöön. (Myös emättimeen laitettavia voi ostaa, ovat vain aika kalliita. Minä käytin kuuriluontoisesti aina siihen aikaan kierrosta, kun hiivalla oli tapana iskeä -> tulehdukset loppuivat.)
* Alusvaatteiden pesu hajusteettomilla pesuaineilla.
* Alapäätä ei kannata saippuoilla pestä – tai jos välttämättä haluaa, niin sitten ostaa intiimialueille tarkoitettuja tuotteita.
Tietenkin mies pitää hoitaa. Jos käytätte jotain välineitä, niin nekin kannattaa pestä lämpimällä vedellä ja saippualla sekä laittaa vaikka käsidesiä vielä päälle. Miehelle käy yhtä hyvin se suun kautta otettava lääke (ainakaan exmieheni ei suostunut sitä voidetta vehkeeseensä laittamaan). Lääkäriltä pitäisi saada resepti molemmille hiivalääkkeeseen (on halvempi kun ottaa reseptillä).
Voi, mutta voide on tehokkaampi, siis paikallislääkkeenä. Kannattaa miehenkin käyttää, muuten hiiva pyörii eestakaisin teillä
Kyllä tässä on sokerit jätetty pois ja kaikki mahollinen tehty omalla kohdalla kun lääkärissa on juostu, mutta nyt ekan kerran lääkäri sanoi että hoitakaa mies myös. Ei vaan sanonut että miten. Ja sen takia kysyin tuota suun kautta otettavaa kun sitä jo kotoonta löytyisi ja google antoi ristiriitaista tietoa. :)
Yleensä mies hoidetaan vaan rasvalla, mutta kyllä se voi sen kapselinkin ottaa.
Daktacortia tai duocortia viikon kuuri ja pillerit molemmille samanaikaisesti.
Sukkahousuista kannattaa ehkä luopua, eikä pöksyissä saa olla keinokuituja.
Yksi lysti mitä hoidatte, jos römpsän Ph ja kasvualusta suosii sienien (hiivan), eli candidan kasvua. Sienet tuppaa itiöimään vaikka minne, eli niin puhdasta kotia ette saa aikaan, ettette saisi tartuntaa. Tärkeämpää on saada se kasvualusta siellä römpsässä kasvattamaan luonnollisia bakteereita, jolloin hiivalle ei jää tilaa tai ne tuhoutuvat bakteerien ansiosta (maitohappobakteereiden tuottamien entsyymeiden ansiosta).
Huoh. Käytä järkeäsi?