Oletko tehnyt muistutusta tai kantelua
Terveydenhuollon toiminnasta? Kumpi kannattaa tehdä kun on tapahtunut hoitovirhe ja kaikkea muutakin epäasiallista ja potilaan tilanne on vaarantunut? Millaisia kokemuksia?
Kommentit (7)
Tein potilasasiamiehelle muistutuksen tyks labin toiminnasta. Olivat kohdelleet näytettäni väärin. Tyksin ylilääkäri soitti ja pahoitteli tapahtunutta ja kertoi että asia oli otettu henkilökunnan palaverissa esille ja henkilökunta sai uudet ohjeistukset ettei vastaavaa jatkossa tapahdu. Olin tyytyväinen. Kannatti.
Kantelu kannattaa tehdä vaikka siitä ei juuri omalla kohdalla mitään seuraisikaan. Kun kanteluita kertyy yhden ja saman hommansa huonosti hoitavan henkilön kohdalle tarpeeksi niin seuraavaa isompaa virhettä koskeva kantelu voi aikaansaada kurinpitotoimenpiteet tai irtisanomisen. Muuten se isompikin katsotaan yksittäiseksi inhimilliseksi virheeksi ja pääsee puoskari pälkähästä.
Yleensä ne ei valitettavasti johda mihinkään vaan toinen lääkäri selittelee toisen tekemisiä parhain päin. Kokemusta on. Ihan paskaa.
Olen tehnyt. Eikä johtanut mihinkään.
?