Apua ahdistuneelle äidille
Olen nyt kaksin kotona kohta kaksivuotiaan tyttöni kanssa. Mulla on kamala olo, en saa itkua loppumaan, on vaikea hengittää, olen huutanut lapselle joka ei ole tehnyt mitään muuta kuin ollut lapsi.
Musta tuntuu etten selviä. Olen kärsinyt ahdistuksesta vuosia mutta voinut lapsen tulon jälkeen paremmin kunnes nyt
Kommentit (3)
Menkää yhdessä ulos kävelylle hiekkalaatikolle tai pihalle. Se auttaa molempia! Täällä vähän samanlainen aamu samanikäisen kanssa ja harmittaa etten vaan lähteny ulos heti aamupalan jälkeen. Olisi stressitaso paljon alempana
Älä huoli näitä päiviä vaan joskus tulee ja menee. Anna tulla ja ter iltapäivästä tai huomisesta parempi ja lähtekää lapsen kansssäa tutkimusmatkalle. Kivet kävyt lehdet on lapselle kova sana ja itse saa vähän lepuuttaa mieltä raikkaassa ilmassa. Kyllä se siitä!
Olisiko aika lähteä pois kotoa. Onko sinulla työtä johon palata tai mahd hakea töitä, opiskelupaikkaa? Kuulostaa siltä että seinät ovat kaatuneet päällesi. Et näe enää mitään muuta kuin saman arkisen arjen seinien sisällä. Tarvitset aikuista seuraa, jotta jaksat olla parempi äiti ja jaksava äiti. Lääkkeitä en suosittele ennen kuin olet ihan konkrettisesti jotenkin muuttanut arkeasi. Nähnyt vaikuttaako se mitenkään. Neuvola sanoo varmasti masentunut-kuka vaan masentuu jos ei saa vaihtelua päiviin. Haleja sinulle.
Onko sulla mitään lääkitystä käytössä ahdistukseen ja sen rinnalla terapiaa tai jotain keskusteluapua?