Yksi- vai kaksikerroksinen talo?
Kertokaa mielipiteitä, kokemuksia ja ajatuksia siitä, olisiko yksi- vai kaksikerroksinen talo parempi ja miksi! Meillä on iso tontti haja-asutusalueella ja siihen sopii kumpi vain.
Kommentit (9)
Jos nyt talon rakentaa, niin minusta ilman muuta kaksikerroksinen. On enemmän omakotitalon tuntua, yksikerroksinen on rivarihenkinen.
Makkarit yläkertaan ja oleskelutilat alakertaan. Ihan näin perinteisesti ajattelen. Olen ehkä vähän tylsä?
Ehdottomasti yhteen tasoon kaikki. Ei tarvitse ravata portaissa, eikä tule hukkaneliöitä portaista.
Yksikerroksinen, portaiden ramppaaminen on kamalaa, eritoten vanhemmiten. Huonekalujen kantelu yläkertaan. Ja jos on esim. vanha isokokoinen koira niin ei mitään jakoa.
Kaksi. Meillä on 3. Alakerrassa saunatilat.
Keskikerroksesta tullaan sisään ja siellä on keittiö, olkkari, vierashuone, kylppäri.
Yläkerrassa meidän makkarit, olkkari, vaatehuone, kylppäri.
Tykkään hirveästi, kun kaikki on eri kerroksissa.
Keskuspölynimuri vielä auttaa siinä ettei imuria tarvitse raahata edes takaisin ja joka kerroksessa omat vessat on suuri helpotus kolmen teinin ollessa talossa. 😃
Ehdottomasti yksikerroksinen.
Portaisiin kyllästyy noin puolessa vuodessa tai jopa ihan ensimmäisiä tavaroita kantaessa kun ei vaan mahdu portaikosta viemään. Ja arjessa, se yläkerta unohtuu niiiin helposti vähemmälle siivoukselle kun sitä "ei näe". Ja ne sakset tai imuri on aina väärässä kerroksessa. Puhumattakaan pyykeistä jos kodinhoitohuone on alhaalla ja vaatekaapit ylhäällä. Huoh!
Jos noin pitkäaikaisen käytön kannalta mietitään, niin yksikerroksinen. Siis jos vanhanakin haluaa asua samassa. Itse vietin lapsuuteni kaksikerroksisessa rintamamiestalossa, ja oli kivaa kun yläkerta oli pelkästään meidän lasten käytössä! (Äiti ja isä saivat olla rauhassa alakerrassa :D)
Kaksitasoinen. Eli siis nousua 2-6 porrasta. Se tekee talosta mielenkiintoisen ja avaran, silti kulku on helppoa.
1. talomme oli 2-tasoinen, nykyisessä on 2 kerrosta ja 2 tasoa. Suunnittelemme kolmatta ja tontin mallista riippuen siitä tulee 1 krs tai 2 tasoa, kun on tarkoitus elää siinä sitten lopun ikää. Perus 2 krs taloista en ole koskaan pitänyt, pahinta on joku 180m2 3 kerroksessa! Ihan loukku.
Kolmikerroksinen hyvin kapea talo kanaalin varrella.