Helsingin poliisi otti kiinni väkivaltaisesti ryöstelleen nuorisoporukan
Helsingin poliisi on selvittänyt useita samojen nuorten tekemiä vakavia rikoksia. Poliisi pääsi tutkimuksissaan nuorten jäljille rikosten tekotavan ja tekijöiden tuntomerkkien avulla. Useita nuoria otettiin kiinni viime viikon lopulla.
Nuoret ovat erilaisissa ryhmissä pahoinpidelleet täysin sattumanvaraisesti valittuja vastaantulijoita. Pahoinpitelyn aikana uhreilta on myös anastettu omaisuutta. Tapahtumia tutkitaan ryöstöinä ja osassa tapauksista törkeinä ryöstöinä.
Poliisi päätti tiedottaa tutkinnallisesti keskeneräisestä asiasta sen vuoksi, että tappeluihin on hakeuduttu pelkästään pahoinpitelemisen halusta ja omaisuuden anastaminen on ollut ainoastaan sivuroolissa. Pahoinpitelyn syyksi on riittänyt esimerkiksi se, että uhri on kertonut asuvansa kaupunginosassa, jonka asukkaita nuorisoporukka on ilmoittanut "vihaavansa", poliisin tiedotteessa kerrotaan.
Osassa tapauksista vain onnekas sattuma on estänyt todella vakavien seurausten syntymisen.
http://yle.fi/uutiset/poliisi_otti_kiinni_vakivaltaisesti_ryostelleen_n…
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Ei poliisin pitäisi ottaa nuoriakaan väkivaltaisesti kiinni. Olisi varmasti onnistunut pehmeämmilläkin keinoilla.
Mitä ihmettä???
Toivottavasti laitetaan putkaan(nuorisolaitokseen ja ulos ei pääse ennenkuin on taskussa yo-tutkinto, ammatti ja nöyrä asenne ihmisten koskemattomuutta kohtaan.
Mielenhäiriössä ollut Suomen kansalaisista koostunut irrallinen itä-Helsinkiläinen porukka.
Haluaisin tietää onko kyse samoista pesäpallomailajengeistä, jotka tässä parin viime vuoden sisällä hakkasivat ja ryöstelivät paljon nuoria pk-seudulla? Oli esim. se Heurekan "joukkotappelu", jos joku muistaa.
Ei poliisin pitäisi ottaa nuoriakaan väkivaltaisesti kiinni. Olisi varmasti onnistunut pehmeämmilläkin keinoilla.