Mitä mieltä Oriflamen tuotteista?
Entä onko kokemuksia yhteyshenkilönä toimimisesta, kannattaako?
Sukulainen houkuttelee mukaan, kuulemma saisin helposti vähän lisätuloa...
Kommentit (10)
Tuotteet on tosi hyviä hinta/laatusuhteeltaan.
Olen ollut mukana n. 7 vuotta. Alussa olin aktiivinen kutsujen pitäjä, mutta lasten myötä meno on hiljentynyt.
Jo pelkästään itselle tilaaminenkin kannattaa, koska saa paljon edullisemmin hyviä tuotteita.
Verottaja antaa naisten harrastella kaikkea. Jos olet töissä jossain missä on paljon naisia niin sitten voit sillä jotain tienata, mutta muuten on lujassa ne rahat...
Juntteja, vanhanaikaisia, yökyökyök-tuotteita!!!!
Hyviä tuotteita, päihittävät markettikosmetiikan mennen tullen. Tosin Oriflamellakin on erilaisia " sarjoja" , itse tilaan sieltä kalleimmasta päästä.
Kun eipä niitä montaa ihmistä ole, joille voisin tuotteita myydä, ja eipä sitä kosmetiikkaa niin paljon kulu omassa käytössä.
- ap
Kiitos vastauksesta! Minua jäi mietityttämään, kun se sukulainen sanoi, ettei tuloista mene veroa... Miten voi olla mahdollista?
ap
Kyllä kaikki tulot pitää verottajalle ilmoittaa, mutta jospa sukulaisesi jättää ne ilmoittamatta. Itsekin myin ennen oriflamea ja lopetin kun siirryin myymään toisia tuotteita (parempia). Oriflamen tuotteet eivät vaan passanneet mulle. Käytän kyllä vielä oriflamen yhtä hajuvettä, mutta en mitään muita tuotteita.
Oriflamella ei kouluteta siihen, että verottajalle pitäisi ilmoittaa tulot (kaikki tulothan verottajalle pitää ilmoittaa, lopullinen veroilmoitushan sen sitten kertoo, että jääkö siitä verotettavaa tuloa vai ei - mutta oriflamessa tulot jätetään ilmoittamatta eli sorrutaan veron kiertoon). Minäkään en silloin ilmoittanut, luulin silloin, että niin toimitaankin. Mutta nyt kun myyn swipen tuotteita, niin HomCare kouluttaa, että miten veroilmoitus tehdään jne. Ei se, että tulot on pienet oikeuta jättämään verotusta tekemättä. Pitäähän muutaman euron osinkotuloistakin vero maksaa, kuten myös pankkitilin koroistakin. Oriflamelaiset kertoo, ettei mene veroa, koska ei ole näitä koulutuksia yhtiön puolesta, että miten pitäisi toimia. Swipellä opetetaan hyvin verotusasiat ja muutenkin koulutetaan paljon ihan tavallisia rivimyyjiäkin eikä vaan myyntipiirinjohtajia tms.
Jos Oriflamea rupeat myymään, niin suosittelen ostamaan vain itselle ja tutuille. Tuloille niillä tuotteilla ei pääse.. eikä kyllä millään jälleenmyynnillä pääse rikastumaan... siihen on turha uskoakaan... ei ainakaan tekemättä kovasti töitä. Ýleensä ihmiset ostavat silloin, kun joku tuote on Oriflamella tarjouksessa ja tarjoustuotteista ei jää juuri mitään katetta.
Niin se vaan on, että ei Suomessa rehellisellä työllä rikastu... siitä pitää verottaja huolen =(.
Eli ei tarttis mistään muutamista kymmenistä tai sadoista euroista tehdä?
not for me.