Rottinkinen vauvansänky
http://www.annansilmatkauppa.fi/vauvansanky-viivi-p-940.html
Meillä olisi sukulaisella turhana tällainen. Kuinkahan kauan vauva voi tuossa nukkua? Onko kenelläkään kokemusta
Kommentit (13)
Max puoli vuotta, kun on noin matalat laidat.
Juu, max 6kk. Tulee muuten laidan yli.
Meidän lapset käyttivät alle 5 kk. Puolivuotiaana olisivat jo tulleet laitojen yli.
Eikös tuo ole ensisänky, lähinnä juuri max kuudeksi kuukaudeksi? Ja taisi olla pyörät eli voi hyvin siirrellä mukana että lapsi nukkuu / lapsen voi laskea siihen esim olkkarissa.
Meillä ihan vastaava meni viitisen kuukautta.
Meillä ollut käytössä vain pari ensimmäistä kuukautta. Ensi vuoteeksi jos et halua nukuttaa vauvaasi äitiyspakkauksen laatikossa. Suurinpiirtein saman kokoinen.
Meillä oli tuollainen sukulaiselta pakkolainassa koska se sänky on "kaikilla" ollut. Eikä kehdattu kieltäytyä. No ei käytetty koska lapsi vierasti sitä jostain syystä, joko se haju tai valoisuus tai joku. Kokonsa puolesta olisi mennyt max 3kk. On todella kiikkerä, enkä missään nimessä suosittele jos perheessä taaperoikäisiä, tuon saa tönittyä/nostettua kumoon aika kevyesti.
Meillä oli myös tuo lainassa, muttei osoittautunut kovin käteväksi. Käytimmekin sitten perhepetiä, sillä toinen söi tissiä ensimmäiset 2kk ahkeraan ja silloin kun nukkui yksinään niin parempi oli vaunukoppa sänkymme vieressä. Vaunukoppa oli sopivan pieni/kotoisa, siihen sai verhon kopan eteen hämärtämään ja kun vauva oppi nukkumaan vaunukopassa niin oli kätevää vaihtaa kärryyn/kärrystä tarpeen mukaan ja lähteä liikkeelle. Lisäksi vaunukoppa oli sopivan alhaalla jos tuli tarve rauhotella vauvaa silitellen kun itse nukkui sängyssä.
Minulla oli tuo käytössä 2kk. Ja samaa mieltä, en käyttäisi vauvalla jos taaperoikäisiä perheessä sillä ei ole niin tukeva kuin voisi toivoa.
Ok, meillä nyt esikoinen tulossa, joten muiden lasten takia tuollaista kaatumisvaaraa ei ole:)
Vierailija kirjoitti:
Meidän lapset käyttivät alle 5 kk. Puolivuotiaana olisivat jo tulleet laitojen yli.
Lisätäänpä vielä, että tykättiin kovasti. Oli kätevä siirrellä ja nätti. Mahtui hyvin minne tahansa.
Kenelläkään kokemusta?