Saako pankista lainaa ulosottovelkoihin?
Velkaa noin 9000e ja perintöä tulossa. En haluis että perintö menee ulosottoon. Perintö on talo ja metsää, rahaa ei oo tulossa.
Kommentit (7)
Saatat saada pankista kulutusluottoa taloa ja metsää vastaan sitten kun olet saanut talon ja metsän itsellesi, jos sulla on sen oloiset tulot, että pystyt velan maksamaan. Kulutusluotolla voit maksaa ulosottovelan. Toisaalta jos sulla on tuloja, joilla maksaisit velkasi, miksi se on ulosotossa?
Ja miksi ei saa jos kerta on omaisuutta tulossa?
Ulosotossa oli velkaa 40000e olen maksanut sitä neljässä vuodessa aika paljon!
Vierailija kirjoitti:
Ja miksi ei saa jos kerta on omaisuutta tulossa?
"Tulossaoleva" omaisuus ei ole sun, ja on olemassa aika suuri mahdollisuus, ettei siitä koskaan tulekaan sun. Jos olet ulosotossa, olet luottotiedoton. Tämä yhdistelmä on aika paha. Pienessä maalaispankissa saatat onnistua puumaan itsellesi lainaa sellaista omaisuutta vastaan, joka ON sun (ei tulossa, vaan oikeasti, nyt) vaikka olisit luottotiedoton, mutta tulevaa perintöä vastaan ei nyky-Suomessa lainaa saa.
Perintö tulossa siis noin kk päästä.
Mitäs luulet, ei saa.