Yksinhuoltajat, kuinka olette pärjänneet?
Oma tilanteeni on tämä. Seurustelin exäni kanssa 17vuotiaasta asti. Erosimme muutama kuukausi sitten. Sain tietää viimeviikolla että olen 11viikolla raskaana. Olen 20vuotta, minulla ei ole koulutusta mutta säästöä on muutama tuhat euro osa-aikatöistä. Haluaisin pitää lapsen, mutta minua pelottaa paljon tulenko tulevaisuudessa pärjäämään pienokaisen kanssa. Kuinka te olette pärjänneet yksinhuoltajina?
Kommentit (13)
En ole vielä kertonut. Kerron kun olen aivan varma että tulen pärjäämään yksinäni.. Mies on tehnyt asian aikoinaan harvinaisen selväksi ettei aio vastoin tahtoaan isäksi ruveta.. Itse en osaa olla niin julma. Jos lapsen pidän niin tietysti exä saa tavata lasta.
-Ap :)
Siis kerron heti kun tiedän varmasti että aion lapsen pitää. :)
Minun mies aikoinaan jätti minut kun odotin lastamme. Muistan että aluksi oli hankalaa elämä pienen kanssa. Kaiken kun joutui yksin tekemään. Nykyään lapseni on täysi ikäinen enkä kyllä kadu hetkeäkään. Löytyi uusi rakkaus joka ei lähtenyt viereltämme vaikka on ollut paljon vastoinkäymisiä. Tsemppiä Ap! Olen varma että pärjäät kuhan olet henkisesti kypsä.
Ihan hyvin pärjää, tosin kaiken joutuu tekemään yksin ja mihinkään ei voi piipahtaa ilman lasta mutta jos sinulla on edes jonkinlaiset turvaverkot, pärjäät kyllä. Monella ei ole latiakaan säästössä ja pukkaavat tenavaa toisensa jälkeen. Tilanteesi on ihan hyvä. Saat asumistukea, lapsilisää ja äitiysrahan/kotihoidontuen ja voit hakea opiskelemaan kun lapsi vähän kasvaa. Kerro nyt sille lapsen isälle, hänellä on juridinen velvollisuus maksaa elatusmaksuja (tai jos ei pysty, KELA maksaa) ja varmasti haluaa osallistua ja auttaa. Osta kierrätettynä / kirpparilta vaatteet ym, ota äitiyspakkaus, rattaat käytettynä, pidä säästöt säästössä opintoja varten ja talous kunnossa niin selviät kyllä.
Hakeudu mukaan erilaisiin vertaistukiryhmiin, hae tukiperhe lapselle jos tuntuu ettet jaksa yksin (yleensä yksi viikonloppu kuukaudessa), pyydä apua vaikka seurakunnalta tai MLL:lta, liity mukaan facebookin ryhmiin - siellä on kaikenlaisia kirppari/kahvi/avustusryhmiä.
Onko sinulla mimmoinen turvaverkko?
Hyvin pärjäsin. Sain apua vanhemmilta ja siskoltani. Välillä oli tiukkaa rahasta ja oli rankkaa, kun lapsi valvotti ja piti jaksaa töissä. Päivääkään en kuitenkaan vaihtaisi pois. Nyt lapseni on 18 v ylioppilas ja pääsi yliopistoon lukemaan kemiaa.
Vierailija kirjoitti:
Onko sinulla mimmoinen turvaverkko?
Vanhempani asuvat muualla. Sisko on ainoa joka samasaa kaupungissa asuu. -Ap
Sun kannattaa tiedätkö pitää lapsi mutta tehdä iso päätös ja muuttaa vanhempiesi lähelle asumaan. Tulet tarvitsemaan ihmisiä, jotka tuntee sut ja eivät hylkää vaikeissakaan tilanteissa.
Kysyn nyt, tietääkö exäsi että olet raskaana?