Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä kirjaa luet juuri nyt?

Vierailija
19.07.2016 |

Etsin kesälukemista :)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Andrew Michael Hurley, Hylätty ranta.

Loney on kavala, jumalanhylkäämä rantakaistale Luoteis-Englannissa. Teini-ikäinen Tonto ja hänen mykkä veljensä Hanny viettävät rannan ränsistyneessä rinnetalossa perinteistä pääsiäisretriittiä. Katolilaisen perheen äiti uskoo, että paikallisen kappelin pyhä vesi vielä parantaa hänen poikansa.

Odotettua ihmettä ei kuulu, mutta riittejä ja uskomuksia vaalivassa kyläyhteisössä tapahtuu outoja. Kylänmiehen sokea äiti saa näkönsä yllättäen takaisin, ja vaikka kevät on vasta aluillaan, rinnetalon omenapuut kantavat satoa. Samaan aikaan Hanny ja Tonto todistavat, kuinka viimeisillään raskaana olevaa teinityttöä kuljetetaan laskuveden aikaan pahamaineiselle Coldbarrown saarelle.

Coldbarrow ja sen nuori asukas vetävät Hannya vääjäämättömästi puoleensa. Veljesten tutkimusmatka saaren ytimeen laukaisee hämmästyttävien ja kauhistuttavien tapahtumien ketjun, joka muuttaa molempien poikien elämän peruuttamattomasti.

Hylätty ranta palkittiin Britanniassa vuoden 2015 parhaana esikoisromaanina.

Vierailija
2/4 |
19.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kristiina Vuori:Näkijän tytär.

Kirjailijan esikoisteos.Kertoo 1200-luvun Suomesta,missä muinaissuomalainen uskonto ja kristinusko elivät vielä lomittain,enemmän tai vähemmän vaarallisissa tilanteissa.

Mielenkiintoinen romaani,jos historia kiinnostaa,niin kannatan,että lukekaa.Faktaa ja fiktiiviyttä rinta rinnan.Vuori on kirjoittanut muitakin saman tyylin kirjoja,palan innosta päästä lukemaan myös muut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Satu Rämön Islantilainen voittaa aina

Satu on Islannissa asuva kirjailija ja blogisti. Kirjassaan hän kuvaa hyvin islantialaista elämäntapaa ja sitä miksi islantilaiset ovat maailman parhaita, vaikka niin pieni kansa ovatkin.

Satun blogi on salamatkustaja

Vierailija
4/4 |
19.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juice Leskisen elämäkertaa (Antti Heikkinen, Risainen elämä). On kyllä todella hyvin kirjoitettu ja mukaansatempaava. Ollaan Juicen kanssa suunnilleen samaa ikäluokkaa, monta tuttuakin on jo löytynyt kirjan sivuilta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme viisi