Apua, voiko olla lapsivettä?
Nyt on useampana päivänä kastunut pikkarit aivan läpimäriksi kesken työpäivän, mutta pissaa sen en oleta olevan, sillä se ei haise juuri miltään. Mitään väriäkään vuodolla ei ole. Olen miettinyt voisiko se olla a) valkovuotoa b) hikeä vai c) lapsivettä. Pitäiskö soittaa neuvolaan vai odotella? Nyt on vasta rv 18 menossa.
Kommentit (3)
Neuvoloissa tai synnäreillä on liuskoja, joilla vuodon voi testata. Todennäköisesti voisi olla vetistä valkovuotoa, mutta testaamatta ei voi olla varma.
Mulle annettiin vastaavanlaisia tilanteessa synnäriltä ohjeeksi iltaa vasten tehdä huolellinen alapesu, kuivata kunnolla, laittaa side & taistella useampi arkki wc-paperia siihen päälle. Ja jos aamulla myös side on kastunut paperien läpi, käydä tarkistuttamassa tilanne.
Käy tarkistuttamassa, ei se soittamalla selviä. Voi olla lapsivettä