Ulkomaalaisten korkeakouluopiskelijoiden valtava NETTOVOITTO Suomen taloudelle!!!!!
Palstarasistit, nyt ehkä kannattaa istua alas, sillä nyt tulee tylyjä läimäyksiä vasten kasvoja ja kovaa.
VATT-raportti Esiselvitys ulkomaalaisten korkeakouluopiskelijoiden taloudellisista vaikutuksista
https://www.vatt.fi/file/vatt_publication_pdf/v21.pdf
Palstarasistien väite numero 1: Ulkomaalaiset korkeakouluopiskelijat eivät jää Suomeen, eivätkä työllisty Suomessa.
Totuus taas on seuraavaa: "Vuonna 2011 valmistuneista ulkomaalaista yli kaksi kolmasosaa oli edelleen
Suomessa vuosi valmistumisen jälkeen, ja maahan jääneistä kaksi kolmasosaa oli työllistynyt." (Raportin tiivistelmästä sivulta 4).
Palstarasistien väite numero 2: Ulkomaalaisille opiskelijoille valtio kustantaa heidän koulutuksensa ja kaikki menonsa.
Totuus taas on seuraavaa: "Suomessa tutkintoon johtava koulutus on pääsääntöisesti maksutonta
myös ulkomaalaisille opiskelijoille siinä mielessä, että he eivät maksa lukukausimaksuja. Toisaalta ulkomaalaiset opiskelijat vastaavat itse opiskeluaikaisista kustannuksista Suomessa. Heille ei juurikaan ole tarjolla apurahoja. Mikäli opiskelija on tullut Suomeen nimenomaan opiskelutarkoituksessa, hänen oleskelulupansa Suomessa on väliaikainen eikä hän kuulu suomalaisen asumisperusteisen sosiaaliturvan piiriin. Tällainen opiskelija ei ole oikeutettu esimerkiksi suomalaiseen opintotukeen tai asumistukeen. Opiskelijan oleskelulupaa varten EU/ETA-alueen ulkopuolisten hakijoiden on hankittava sairausvakuutus kattamaan mahdollisia sairauskuluja sekä osoitettava, että heillä on tilillään tai muuten käytössään 6 720 euroa lukuvuotta kohti. " (Sivulta 11, Raportin sivunumero 5)
Palstarasistien väite numero 3: Ulkomaalaiset opiskelijat tulevat suomalaisille veronmaksajille ylipäänsä kalliiksi, eikä Suomi saa mitään takaisin.
Totuus taas on seuraavaa: "Vaikutukset julkiseen talouteen... Työuran alkupuolella, 20–40-vuotiaana, maahan saapuvan henkilön pitkän aikavälin nettovaikutus on huomattavan positiivinen (korkeimmillaan lähes
200 000 euroa henkilön elinkaaren aikana)" (Sivulta 35, Raportin sivunumero 29)
Niin. Siis lähes 200 000 euroa on positiivinen nettovaikutus Suomen talouteen yhdeltä Suomeen tulleelta ulkomaalaiselta opiskelijalta, kun jää Suomeen ja työllistyy Suomeen.
Kai nyt alatte vähän paremmin ymmärtämään, että ulkomaalaisille opiskelijoille ei missään nimessä kannattaisi laittaa lukukausimaksuja. Ei Suomen kaltaisella pienellä maalla ole todellakaan siihen varaa, että noin suuret nettorahavirrat jätetään hyödyntämättä!
Oikeastaan tässä kohtaa huomaan miettiväni miten on mahdollista, että lähes kaikissa muissa maailman maissa, joihin mahdollisesti (Suomalainen) haluaa mennä opiskelemaan odottaa lukukausimaksut, joista selviämien on usein ensimmäinen edellytys sille, että voi ylipäätään aloittaa opintonsa.