Miksi I Explorerissani Suosikit-kohdan latautuminen kestää ikuisuuksia? It-tietäjiä paikalla?
Aina kun yritän avata selaimen Suosikit eli sinne laittamani kirjanmerkit, avautuminen kestää to-del-la kauan. Mistä tämä voisi johtua ja ennen kaikkea, miten saisin suosikit avautumaan nopeammin?
Voiko kirjanmerkkejä olla "liikaa"?
Kommentit (10)
koska se on internet explorer. Vaihda nyt edes chromeen tai jotain.
Selaimen välimuistin tyhjentämistä voisi kokeilla.
Heivaa explorer ja asennavaikka Chrome tai Firefox
Joo tärkeintä on vaihtaa selain. Palaa palstalle jos on ongelmia sen jälkeen.
Näissä ihmettelen aina, että ovatko kysyjät ensin googlanneet ongelmaa ennen kuin laittavat keskustelupalstalle kysymyksen.
Tuossa yksi ehdotus:
"Very slow loading of Favorites issue:
Method 1: Follow the article mentioned below:
How to optimize Internet Explorer
http://support.microsoft.com/kb/936213/no
Method 2: Follow the article mentioned below:
How to reinstall or repair Internet Explorer in Windows 7, Windows Vista, and Windows XP
http://support.microsoft.com/kb/318378
Disclaimer:
Please note that resetting Internet Explorer settings will reset all user-defined settings including those set by installed extensions, toolbars and other add-ons to IE Defaults. This includes all Security, Privacy and Zone settings. Also this will clear browsing history, delete all temporary Internet Files, cookies, form data and especially all stored passwords."
http://answers.microsoft.com/en-us/ie/forum/ie9-windows_7/very-slow-loa…
Luovu koko Explorerista ja vaihda Chromeen/Firefoxiin/Operaan, ovat paljon parempia selaimia
IE:tä ei kannata käyttää ellei ole pakko esim. jonkin yritysjärjestelmän käyttämisen takia.
Jos kyse on vapaa-ajan surffailusta niin Chrome tai Firefox parempi. Firefox toimii jopa paremmin kuin Chrome tietyissä asioissa mutta molemmat hyviä.
Yllättävän moni on suositellut Chromea. Miksi? Oletteko miettineet asiaa lainkaan yksityisyytenne ja tietosuojan (nimenomaan -suojan, ei -turvan) kannalta?
Suosittelen Firefoxia, vaikka sekin mennyt alaspäin. Mutta normikäyttäjälle ehkä helpoin ja paras.
Itse asiassa homma taisi selvitä. Mulla ei ollut raksittu sitä ekaa kohtaa selaimen internet-asetuksissa, jossa sanotaan että "säilytä evästeet ja muut tiedot jotta usein käyttämäsi sivut latautuisivat nopeammin" tms.
Kerrankin osasin ratkaista jutun itse :-)
Voisin kyllä kokeilla asentaa toisenkin selaimen, kiitos muistutuksesta. Pelkään vaan että vie liikaa koneeni toimintakapasiteetista jos on kaksi selainta.
Ap
eheytä kovalevy
my computer, valitse c-levy, properties, tools, defragmentation