Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jes! Olen vihdoin sisäistänyt siivoamisen!

Vierailija
07.07.2016 |

Eihän tähän mennyt kuin 27 vuotta, että ymmärsin kämpän ylläpidon olevan helpompaa, kun sitä tekee joka päivä. Reilu kuukausi sitten kyllästyin, kun joka paikka on koirankarvoja täynnä, roskia siellä täällä, vaatteita siellä ja täällä ja hiekkaa koko ajan jalkapohjissa. Ennen oli pyykkitelinekin koko ajan tilaa viemässä.

Kaikki alkoi siitä, kun telkkarista ei tule enää mitään, eikä nettikään ollut mielenkiintoinen. Aloin sitten pikkuhiljaa laittamaan paikkoja kuntoon ja ylläpitänyt siisteyttä sitä mukaa yllä. Siihen, mihin ennen meni yksi kokonainen vapaa päivä, menee nykyään päivässä maksimissaan puoli tuntia. Ei tarvitse pestä vessaa tuntia, ei tarvitse liottaa hellan tahroja pois, lattiassakin menee vain 10min, kun ennen meni tunti tai puolitoista.

Ja nyt ole joka päivä perusylläpidon lisäksi jaksnut tehdä ns. Ylimääräistä. Tänään esimerkiksi sain parvekkeen lattian putsattua isommista roskista.

Olen ansainnut ison taputuksen omalle olalle ^_^ ja suosittelen tätä kaikille, jotka inhoaa siivoamista. Nyt se ei ole enää ollenkaan inhottavaa ja turhauttavaa, vaan tulee hyvä mieli, kun vapaa-aikaa jää enemmän!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinhan se menee, muutama (kymmenen) minuuttia joka päivä niin ei tarvitse pitää erikseen siivouspäiviä...

Vierailija
2/4 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo se on noin. Tiedän, mutta niin vain on työhuoneen nurkassa iso kasa paperia, josta suurin osa olisi suoraan roskiin menossa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on jopa helpompi hengittää, kun ei koirankarvat ja pöly koko ajan kutittele kurkussa. Ja joka päivä saisin rakennettua pienen villakoiran karvoista, mutta kun lattian pyyhkimiseen menee 5min, niin eipä haittaa. Ennemmin roskiksessa kuin lattialla. Eikä vaatteetkaan ole enää niin karvaisia.

Nyt voi kuka tahansa tulla meille ja kerrankin pyytämään ottaa kengät pois sen sijaan, että parempi pitää jalassa.

Ja ennen luotin siihen, että mies pitäisi taloudessa perussiisteyden yllä. Nyt on minulla henkilökohtaisesti parempi ja rennompi olo, kun ei tarvitse turhautua miehen tekemättömyydestä. Aika näyttää, oppiiko mies itsekin käyttämään rättiä keittiön tasoilla, jos häntä alkaa ahdistamaan leivänmurut sun muut. Ainakin tänään oli pyyhkäissyt pinnan leivänteon jälkeen.

Vierailija
4/4 |
07.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on ihan totta. Jo pelkkä "vie mennessäs, tuo tullessas" pitää tavarat paikoillaan ja ehkäisee kaaosta, jolloin ei tarvitse siivota niin usein eikä paljoa. Onnittelut 🌹

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kaksi