mansikat ällöttää! PESEEKÖ poimijat kätensä?
Siis kotimaiset mansikathan on kaikki joidenkin ulkomaalaisten poimimia. Urakkapalkalla. Tietääkö ne käsihygieniasta mitään, tai viitsitkö käyttää siihen aikaansa? Siellä joku aivastelee tai käy aina välillä ripulikakalla ja lähmii marjat laatikoihin.
Herkkuja tosiaan
Kommentit (25)
No vihdoin.
Joku kyselee tästä.
Samaa mietin aina, ja ihmettelen, kun ketään ei kiinnosta.
Pesemättä syödään rasiasta sitten :D
Byyääks.
Ei useimmiten pese ja vessahan mansikkatiloilla on yleisimmin huussi.
nimim. kesätöissä pellolla
Mansikkatilat myyvä mansikkaa myös itse poimittavana.
Kerran kun ajeltiin perniöön, niin näin kun tien vieressä oli joukko thaikkulaisten näköisiä nostamassa uusiaperunoita kuokkien kanssa, niin yksi niistä kusta lorottele vakojen väliin. Tuskin pesi käsiä, tai jätti nostamatta kusemansa perunat.
Kesätöissä mansikkapellolla nähneenä, harvemmin kukaan pesee. Joukossa toki niitäkin jotka käyvät. Hikeäkin pyyhitään urakalla jos hellettä.
Aamulla ja taukojen jälkeen kaikki pesevät tai ainakin esittävät pesevänsä. Vessataukojen jälkeistä käsienpesua taas ei voi valvoa mitenkään. Ja eihän se yksi käsienpesu pitkään kestä, ihmisillä on kuitenkin tapana ihan huomaamattaan kosketella kasvojaan ja hiuksiaan ja välillä rapsuttaa korvantausta jne., siitä ne bakteerit taas siirtyvät käsiin.
Älä nyt sano että kyllä suomalaiset mansikat pitää voida syödä boxista/pellosta suoraan! Tietenkin mansikat ja kaikki muutkin marjat/hedelmät/vihannekset pitää pestä huolellisesti (ja osa kuoria)olivat sitten minkä maalaisia ja kenen poimimia hyvänsä.
Äärihygieenikon on parasta ostaa ruokansa pilailuliikkeestä. Sieltä saa mm. muovikinkkuja.
Ne voi huuhdella sopivasti esim. auton jäähdytysnesteellä ja pyyhkiä 'Kleenex'-pyyhkeillä ennenkuin tuo pöytään.
AV - MAMMA kirjoitti:
Kerran kun ajeltiin perniöön, niin näin kun tien vieressä oli joukko thaikkulaisten näköisiä nostamassa uusiaperunoita kuokkien kanssa, niin yksi niistä kusta lorottele vakojen väliin. Tuskin pesi käsiä, tai jätti nostamatta kusemansa perunat.
Ok. se sitten niistä kotimaisista puhtaista tuotteista. Nyt saa jäädä perunat kaupan hyllylle. Yhden lehtijutun perusteella heitin kaikki ostamani pakastemustikat ja puolukat biojätteisiin. Lehdessä varoiteltiin taudeista mm. hepatiitti sekä jotain vatsatautia aiheuttavia, olisko ollut noroa tai muuta vastaavaa ulosteperäistä bakteeria.
Marjat eivät olisi olleet turvallisia ilman kuumentamista. Eikös niistä sitten kuumennettaessa häviä juuri ne terveysvaikutteet joiden takia marjojen syöntiä suositellaan.
Ne poimimme mansikat itse,niin ovat puhtaita
Vierailija kirjoitti:
Älä nyt sano että kyllä suomalaiset mansikat pitää voida syödä boxista/pellosta suoraan! Tietenkin mansikat ja kaikki muutkin marjat/hedelmät/vihannekset pitää pestä huolellisesti (ja osa kuoria)olivat sitten minkä maalaisia ja kenen poimimia hyvänsä.
Pesen mansikat astianpesukoneessa, minkä jälkeen kuorin ne. Mustikoiden kanssa vähän kestää, mutta kyllä se on sen arvoista.
Jo 80-luvulla vanhempani sanoivat, että mansikat, kirsikat ym. täytyy pestä aina hyvin ennen syöntiä. Marjakojujen läheisyydessä vanhempani aina huomauttivat meille lapsille, että noin ei sitten saa syödä, jos joku ihminen söi ostamiaan mansikoita suoraan rasiasta (=pesemättä niitä ensin). Kotiin pesemään ne. Niitä ei syödä suoraan oston jälkeen sellaisinaan.
Kuka syö pesemättömiä mansikoita? Eikö ole itsestäänselvyys pestä ne.
Ei kai kukaan pese käsiään poimi sitten mansi- tai mustikoita.
Minä en ole enää muutamiin vuosiin ostanut mansikoita tai mustikoita toreilta tai markettien edestä. Enkä tilaile tai osta minkään valtakunnan pizzoja.
Hepatiitin saadakseen ei tarvitse enää matkustaa ulkomaille. Sen saa kotiin kannettuna, jos haluaa.
Huuhtasen jos muistan. Tämän keskustelun luettuani muistan taas vähän aikaa.
Ei sitä liian bakteerikammoinen kannata olla, hyvä pitää se immuunijärjestelmä toiminnassa. Suomalaisia mansikoita ja mustikoita uskallan syödä ihan ilman pesemistäkin, suoraan vaikka luonnosta, eikä ole koskaan käynyt mitään.
Kukaan muu kuin suomalainen ei huolehdi käsihygieniasta. Eikö se nyt ole itsestään selvää. Ne mansikat likastuvat heti, kun ukrainalainen niihin koskee. Siihen asti ne ovat steriilinpuhtaita. Multa ja sadeveden tuoman liatkaan eivät ole niihin tarttuneet. Vain suomalaiset poimijat pesevät mansikkapellollakin kädet vartin välein.
Ei tietenkään pese, kun ne putsaantuvat niihin mansikoihin. Vain SUOMALAISET pesevät. Sitä paitsi ulkomaalaiset kakkivat ja pissivät puskiin koska he eivät ymmärrä, mikä vessa on ja koska urakkapalkka.