Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Punkkipelko pilaa kesäni, muita?

Vierailija
01.07.2016 |

Pelkään hysteerisesti punkkeja. Siis sillä tavalla, että se ei kait(?) ole enää edes normaalia. En uskalla lähteä oikein luontoon tai jos lähden niin vahtaan vain lahkeitani (varsinkin jos ei ole kumpparit). Koirakin minulla on ja sen kanssa olen hysteerinen. Tarkistan 15 min punkkeja kun tulemme ulkoa (monta kertaa päivässä) ja silti vahtaan hysteerisenä kotona paikkoja, että onko joku musta piste punkki. En ole uskaltanut ottaa vielä rokotetta, kun sivuvaikutuslista oli niin pelottava, mutta se on varmaan pakko ottaa. Asun rannikolla. Onko ketään muita, joista punkit ovat saaneet yliotteen? Ahdistaa tämä asia, mutta jotenkin en usko, että psykologistakaan ois apua.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole normaalia enää tuollainen pelko. Tutkituta pääsi lääkärissä.

Meillä oli pojalla useamman päivän futisturnaus Ahvenanmaalla ennen juhannusta, osa lapsista oli saanut punkkirokotteen. Meidän joukkueella oli poikia oli hiukan yli 20 reissussa ja heistä kolmelta löytyi matkan aikana punkki jostain päin kroppaa ja juoksentelivat kaikki heinikoissa ja risukoissa. Aikuisista ei punkkia meidän seurueesta löytynyt keneltäkään.

Vierailija
2/4 |
01.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän nuo uutiset ja jutut ovat saaneet itsenikin pelkäämään enempi. Vielä mulla on tolkku tässä asiassa, mutta koira lentää kyllä mun sängystä nyt. Tai siis on jo saanut stopin, mutta ei vielä usko sitä täysin. 

Kyitä mä pelkään ihan hemmetisti. Hysteriaan asti. Vaikka ei tässä meidän alueella ole kuin rantakäärmeitä(paljon). ilmeisesti uutisten takia niitäkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Punkkirokote ja kerran päivässä riittää punkkitarkistus. Itse olin yliopiston kenttäkurssilla Seilin saarella (punkkialuetta) 3 päivää, pyörittiin Seilin saaren ja lähisaarten luonnossa, eikä yksikään saanut punkkia. Jos olisi saanut, oli päärakennuksessa punkkipihdit sitä varten.

Niitä tauteja se ei heti pääse levittämään, eikä kaikki punkit edes mitään kanna. Toki punkin ulkonäöstä ei voi päätellä kantaako se jotain vai ei. Eli se rokote kannattaa ottaa jos viettää enemmän aikaa punkkialueilla. Ja koiralle punkkipanta.

Vierailija
4/4 |
01.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

eilen istuin kiikussa takapihalla savossa, ja punkki käveli jalalla, kiljahdisn ja paniikkireaktiossa viskaisin sen pois jalalta. Kohta huomasin että olin viskaissut sen toiselle jalalle. Kyllä niitä on kaikkialla, oleellista on kantaako juuri se punkki siperianaivokuumetta, joka on tappava, tai borrlioosia johon ei ole rokoetta, tai aivokumetta joka tappaa. Iso osa saadaan antibiooteilla hoidettua kun van hakee ne. Rokotetta en voi otaa koska maksaisi 120 euroa. 35,90 /piikki, ja kolmesti otetaan, eli 120 euroa, reseptimaksu siihen tulee päälle.

paljain jaloin en nurmella kävele, mutta ainoastaan hämähäkkipelon takia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kuusi