Huomasin että naapurini etäkäyttää laitettani- mitä ihmettä nyt teen?
Surullista kyllä kyseessä on ns hyvä kaverini joka on nyt pakko käyttää poliisilla. ????
Kommentit (50)
Jos et ole suojannut verkkoasi, poliisi nauraa sinut ulos.
Joo nää tein jo:(! Tabletissa kaksikertaa.... Ja päivitin
Mitä laitetta ja millä? Tietokone, tv, bluetooth-yhteys tms?
Tämä on yksityisyydensuojarikos, selkeä homma.
Ja miten hän etäkäytti tablettiasi? Mistä huomasit sen?
Ja mistä tiedät että käyttäjä oli nimenomaan naapurisi?
Vierailija kirjoitti:
Ja miten hän etäkäytti tablettiasi? Mistä huomasit sen?
En kehtaa opastaa samaan muita mutta tietotekninen kamu huomasi... ja minä huomasin epäillä aiemmin eli järkättiin varmistus.
Eikös tabletista voi estää etäkäytön..?
Ja mitä hän siis teki tabletillasi? Vai surffasi sinun avoimen kotiverkon kautta internettiin?
Tee niin kuin ruotsalaiset, jotka ovat liian kohteliaita huomauttamaan suoraan. He laittavat oman verkkonsa nimiksi sellaisia kuin näpitirtimeidän verkosta tai maksaiteomasurffailusiidioottinaapuri. Pysyy naapurivälit kunnossa!
Vierailija kirjoitti:
Tee niin kuin ruotsalaiset, jotka ovat liian kohteliaita huomauttamaan suoraan. He laittavat oman verkkonsa nimiksi sellaisia kuin näpitirtimeidän verkosta tai maksaiteomasurffailusiidioottinaapuri. Pysyy naapurivälit kunnossa!
Tai mitäs jos ihan vaan piilottais sen verkon. Tällöin sitä ei tosiaan edes näy listassa ja siihen ei voi liittyä ellei tiedä sen nimeä.
Mitäköhän ap tarkoittaa tolla etäkäyttämisellä. Jos naapuri käyttää ap:n nettiä niin on kyllä ihan ap:n oma vika jollei ole salannut wifiään tai jakaa mobiiliverkkoaan.
Naapuri voi haastaa sinut oikeuteen jos työnnät verkkoasi hänen reviirilleen.
Langaton verkko kannattaa nimetä esim.:
FORMAT C:\
KRP Rikostutkinta
Download Malware yes
jne.
Ainakin naapureiden langattomien verkkojen käyttö on täysin laillista, ellei se edellytä mitään hakkerointia. Jokaisen omalla vastuulla on suojaus, mutta pakko ei ole salasanalla suojata, jos ei halua.
Varokaa kamujenne ehdottamia elokuvasivustoja!!!!!
Vaihda salasana.