Myisitkö alkoholia tai tupakkaa raskaana olevalle naiselle?
Olisiko väliä jos olisit yrittäjä tai palkallinen?
Kommentit (4)
Yhtä lailla hän on asiakas siinä missä muutkin. Älä tuomitse kun et tiedä taustoja. Hän on saattanut polttaa aiemmin askin päivässä, mutta onnistunut nyt raskauden ajaksi vähentämään yhteen savukkeeseen päivässä. Tai hän voi olla ostamassa miehelleen saunaolutta.
Eli kyllä, myisin. Ja sitä paitsi, kukaan ei voi kieltäytyä myymässä hänelle, ellei hän ole alaikäinen tai huomattavasti päihtynyt. ..
Myisin. Itsekin olen alkossa asioinut ja kaljaa ostanut paksuna, miehelleni.
Whaat??? Mä olen ostanut firman bileisiin ison määrän alkoholia ollessani erittäin näkyvästi raskaana.
Olen myös ostanut omiin rapujuhliimme alkoholia, ollessani niinikään näkyvästi raskaana.
Tippakaan noista ei päätynyt omaan suuhuni. Mutta olisko mun pitänyt esim. kieltäytyä tekemästä työni?
Muistan muuten myös tilanteen, jossa olin Alkossa työkaverin kanssa ostamassa kollegalle skumppapulloa. Siellä oli alkoholittomat Stowford Press -siderit - 50 % alennuksessa. Juhannus oli tulossa ja vieraaksi oli tulossa niinikään raskaana ollut kaveri. Ostin kaikki varmaan 12 pulloa mitä siinä hyllyssä oli. Myönnän, että hiukan nolotti kilisevät muovikassit käsissä kävellä Alkosta parkkipaikalle...Kassien läpi ei toki nähnyt, että oli alkoholitonta (tai siis minimaalisen vähän alkoholia sisältävää), nautimme näitä juhannuksen aikaan ehkä kolme per nuppi.
Myisin ja olen myynytkin. Ei ole mitään syytä kieltäytyäkään.