oonko liian laiha ja saako lihottamalla naisellisia muotoja??
Eli oon 13 v ja oon 168 cm pitkä sekä painan 47kg. Haluaisin enemmän naisellisia muotoja esim vähän isompia rintoja ku mun kuppikoko on täl hetkel 75A :( menkat on kyllä jo alkanu...
Kommentit (6)
Se riippuu ihan ihmisestä mihin painonnoususta syntynyt lisärasva kertyy. Eli mikään patenttiratkaisu naisellisiin muotoihin se ei ole.
Ei se rasva mene sinne minne haluaa. Älä huolehdi painostasi, äläkä ainakaan ala itseäsi lihottamaan. Olet noin nuori, joten rintasi kehittyvät vielä vuosia.
Aikuinen nainen olisi tuossa painossa melko laiha, ei hänkään kuitenkaan hälyttävän laiha vielä ollenkaan.
Eli kuten täällä jo on sanottu, odottele rauhassa. Tietoinen lihottaminen ei tuo "muotoja", vaan ylimääräistä rasvaa, jota et tarvitse.
Itse olin aivan samankokoinen iässäsi. Mutta jo parikymppisenä kymmenen kiloa painavampi ja pari senttiä pidempi. Tyytyväinen oli 13-vuotiaana ja tyytyväinen parikymppisenä.
Nyt olen 51-vuotias, painoa on 64 kg ja olen erittäin tyytyväinen. Tyytyväisyys on pitkälle omassa elämänasenteessa ei ulkoisessa olemuksessa.
Saatat olla hoikka lopun ikääsi, mutta on kuitenkin todennäköisempää, että tulet saamaan massaa kehoosi. Itse tosin olen 25 v ja sinun mitoissasi, pari senttiä ja kiloa sinne tänne. Eli kaikilla ei "valitettavasti" ne terkkarin lupaukset lantion levenemisestä ja rintojen kasvusta toteudu.
Sekin on vähän ikävää, että kaikista ei tule painon noustessa Marilyn Monroeita, vaan massa saattaa kertyä esimerkiksi keskivartaloon. Jos lihoisin, muuttuisin varmaan tikusta pökkelöksi.
Älä huoli. Saat naisellisia muotoja, kun kasvat naiseksi. :)