Luteet & HOAS
Onko hoasin asunnoissa oikeasti niin paljon luteita kuin miltä vaikuttaa netistä tietoa etsiessä. Asuuko kukaan täällä hoasilla ja oletko törmännyt luteisiin?
Kommentit (12)
Maltsussa ja Kantsussa on ainakin ollut luteita ja muitakin ötököitä. Myös Malmilla ja Itäkeskuksessa joskus
oon asunut kahdesti vantaalla hoasilla, ei siellä mitään luteita ole. Jos olisi, niistä tietäisi koko kerrostalo koska ne leviää helposti ja tiedotettaisiin.
Ensimmäisessä asunnossani Hoasilta oli vakava ludeongelma, jota ei ilmeisesti siinä kerrostalossa ole kunnolla saatu kuriin tänä päivänäkään. Myöhemmin olen asunut kahdessa asunnossa, joissa ei ongelmia kuin sokeritoukkien kanssa. Tiedän kyllä useitakin Hoasin kohteita, joissa on/ollut luteita, mutta niin niitä on muissakin taloissa.
Vierailija kirjoitti:
oon asunut kahdesti vantaalla hoasilla, ei siellä mitään luteita ole. Jos olisi, niistä tietäisi koko kerrostalo koska ne leviää helposti ja tiedotettaisiin.
Hoas ei tiedota koko taloon asiasta. Vain tartunnan saanut huoneisto myrkytetään.
Asun Hoasilla Koskelassa. Pelkäsin myöskin tänne muuttaessa mahdollisia luteita mutta meidän talossa niitä onneksi ei ole! :)
Eikö ne ole riesa jossain yksittäisissä taloissa, Otaniemessä ainakin.
Ainoastaan HOAS Suvelassa, Espoossa on minun tietääkseni ollut ludeongelma. Asun itse ja monet kaverit asuvat HOASilla ympäri pk-.seutua, eikä kukaan ole puhunut mitään luteista
Kivikossa, Kurkimäessä ja Mellunmäessä on HOAS taloja sekä kaupungin taloja joissa on paljon luteita. Niistä ei pääse eroon kun iso osa asukkaista piilottelee ongelmaa. Osa ei edes ymmärrä ongelmaa kun ulkomaalaiset on kotimaissaan tottunut niihin ja he pitävät niitä normaalina lieveilmiönä. Mellunmäessä yritettiin myrkyttää usein, mutta nää mamut kantoi roskalavalta luteen saastuttamia huonekaluja takaisin taloon koteihinsa. Älytöntä. Lastensuojelukin on käynyt noissa perheissä jotta heidät saatais ymmärtämään asian vakavuus, mutta ei.
Poikaystävä asuu kannelmäessä hoasilla ja siellä oli ehkä noin 2-3 vuotta sitten luteita ja myrkyttivät ainakin sen solu asunnon kokonaan. Nyt ei ole onneksi näkynyt ainakaan vuoteen. Rotan näin myös juoksevan talon edestä kerran kun siellä kävin.
En luteisiin, mutta muihin tuholaisiin kyllä.