Minkähintainen on mielestäsi luksustalo/-asunto? Mitä siinä on?
Olen ollut ihmeissäni, kun jotkut kaverini kuittailevat meidän asuvan luksustalossa. En itse pidä taloamme minään luksustalona, vaan hyvätuloisten koulutettujen ihmisten talona. Niinpä haluaisinkin kuulla kommenttejanne minkähintainen talo mielestänne on luksustalo ja mikä muu hinnan lisäksi tekee talosta luksustalon?
Kommentit (46)
Noin 750 000 euron asunto mielestäni luksustalo/-asunto. Luksustalossa on mielestäni laadukkaat koneet, keittiöt jne.
Mitä edellinen kirjoittaja tarkoittaa sijainnilla? Ei kai pelkkä tietty paikka tai alue tee talosta luksustaloa?
ap
Luksustalossa on paljon tilaa, omistajilleen tärkeitä erityisominaisuuksia (peli-musahuone, kuntosali tms) ja laadukkaat materiaalit kaikkialla. Piha on suuri ja rauhallinen, siltä on joko hyvä näkymä tai jotain muuta laatua nostavia tekijöitä. Uima-allas, kesäkeittiö tms. kuuluvat luksuspihalle.
Yhtenäistä hintaa on vaikeaa sanoa, koska luksustalojen hinnat vaihtelevat paljon maan suurimmissa kaupungeissa.
Sijaintihan se on monesti se mikä maksaa.
Usein näkee myynnissä jonku kivitalon lähempää keskustaa ja pyynti voi olla esimerkiksi 650.000€, vaikka se ei ole käytännössä yhtään hienompi kuin meidän puolet halvempi talo vähän syrjemmässä, kutenkin vielä kaupungin taajama-alueella ja palvelut kävelymatkan päässä.
Sanoisin että kun tuosta lähdetään ylöspäin, niin joku 800 tonnin talo alkaa olla ja minusta aika hieno.
Köyhemät sukulaiset pitää meidänkin taloa ökytalona.
Mulle luksustalossa on jotain elementtejä näistä:
- etäisyys Helsingin, Turun, Tampereen tai Oulun keskustaan/lentokentälle maksimissaan 30min
omakotitalossa:
- merinäköala tai merenrantatontti (Tampereella järvenranta)
- makuuhuoneita 4 tai enemmän omalla vessalla/suihkulla
- lasitettuja terasseja ympäri taloa
- korkeat huoneet
- tilaa, tilaa ja tilaa
- kosteat tilat ja keittiö laadukkaasti tehtyjä ja/tai remontoituja
kerrostalossa:
- sijainti keskustassa
- isot huoneet/ vähintään 100m^2 tilaa
- lasitettu terassi/ parveke uudemmassa talossa
Luksustalossa on juttuja jotka tekevat asioista oikeasti luksusta. Minulle naita asioita ovat makuuhuone, jonka yhteydessa on kylpyhuone seka mieluiten taysikokoinen vaatehuone - minulla on ollu vain joko tai, ei koskaan molempia, toivottavasti seuraavassa on :) Kylpyhuoneessa suihkuhuone ja amme, talla hetkella valitettavasti ilman poreita ja vahan nafti kahdelle hengelle :) Muita juttuja mita arvostan on keittion kokokiviset tasot seka induktioliesi. Talla linjalla kun etenee ja talon on koon ja pintojen puolesta linjassa em. kanssa nousee hintalappukin aikamoiseksi.
Siis todellako kivitasot ja induktio tekevät talosta luksuksen?
Sijainti ratkaisee. Tavisasuntokin on luksusta jos se sijaitsee arvoalueella, ja ökytalo kehyskunnan savipellolla taas on pelkkä ongelma jälleenmyyntimielessä vaikka olisi miten kalliit laitteet ja materiaalit.
Ja Suomen mittakaavassa todellisia luksustaloja on kyllä vain pääkaupunkiseudulla!
Siis todellako millainen asunto/talo tahansa on teidän mielestänne luksustalo, jos se sijaitsee esim. Westendissä tai Kauniaisissa?
Minusta taasen sijainti ei ole ratkaisevaa. Luksustalo voi olla vaikka keskellä keskisen suomen korpea. Luksustalo on tehty rahaa säästämättä ja se on persoonallinen. Sieltä löytyy kaikki mitä tarvitsee ja myös se, mitä ei tarvitse. Esim. poreallas laitettuna katolle vain koska VOI.
Hieno talo huonolla sijainnilla keskellä ei mitään ei ole luksustalo, koska jos sitä ei saa myytyä kovaan hintaan, ei se ole luksustalo.
Vierailija kirjoitti:
Siis todellako millainen asunto/talo tahansa on teidän mielestänne luksustalo, jos se sijaitsee esim. Westendissä tai Kauniaisissa?
Sanotaanko niin, että ensin tulee sijainti. Jos "luksusalueella" on hyvillä materiaaleilla ja hyvällä suunnittelulla tehty tilava asunto, niin sen hinta on miljoonan molemmin puolin. Oikeiden luksustalojen hinnat ovat sitten useita miljoonia.
1.000.000e ja siitä ylöspäin, noin yleensä. Mutta Espoossakin alkaa isot okt:t olla tuon hintaisia, vaikka ovat ihan tavallisia varustelutasoltaan. Luksukseen kuuluu, mun mielestä sijainti Helsingin tai Espoon rannassa, mielellään oma ranta, uima-allas tai poreamme, iso piha, paljon neliöitä, siis yli 400m2. Tai sitten jos osoite on Kaivopuistossa, ei omaa pihaa mutta niitä neliöitä reilusti, yli 300 kuitenkin, lisänä kattoterassi.
No millainen talo/asunto ap:llä sitten on? Ja minkäkokoinen, millaisella sijainnilla ja varusteilla?
Vierailija kirjoitti:
Hieno talo huonolla sijainnilla keskellä ei mitään ei ole luksustalo, koska jos sitä ei saa myytyä kovaan hintaan, ei se ole luksustalo.
Mutta kuka ihmeessä haluaisi mydä luksustalonsa? Jos minulla olisi varaa rakennuttaa mieluinen luksustalo mieluisalle paikalle, en toki sieltä ikinä lähtisi! Koska taloni olisi todennäköisesti kolmikerroksinen, sinne tulisi myös hissi, jotta elämänkaariajattelu toteutuisi ja saisin asua luksustalossani elämäni loppuun asti.
Luksustalossa asuva ei valita kun helteillä on niiiiiiiiiin kuuma nukkua.
Seinässä olevaa nappia painetaan ja lämpötila on miellyttävä-
Luksustalossa on kunnon autotallit kauko-ohjatuilla sähköisillä ovilla, materiaalit ovat parhaasta päästä.
On terassia ja parveketta eri ilmansuuntiin, piha on tehty rahalla viimeisen päälle.
Kyllä luksustalokin on kiva vaihtaa uuteen, noin 10-20 vuoden välein.
Kai se nykyisellään saisi mielestäni miljoonan jo maksaa, että pitäisin luksustalona/-asuntona.
Alue ja maisema vaikuttavat toki myös. Miljoonan omakotitalo (vaikkakin aivan uusi, iso ja hulppea) keskellä peltoa ei ole luksustalo. Sen sijaan vaikka 750000e maksava pienempi asunto suoralla merinäköalalla hyvällä alueella on jo luksusasunto.