Lue keskustelun säännöt.
Pekka Perälle ja kahdelle Talvivaara-pomolle sakkoja ympäristön turmelemisesta
13.05.2016 |
Kommentit (5)
Varsinkaan kun tuloja ei ole niin sakot on pienet. 5 miljoonasta eurosta ylöspäin per nuppi olisi jotenkin kohtuullista. Sekin on noille ihan pikkurahaa. Suomen oikeuslaitos osoitti korruptionsa jälleen. Hyvävelikerholaiset saivat vain nimelliset sakot.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Se mitä olen tässä Talvivaara-keisissä eniten ihmetellyt on se, että miksi jollekin johtajalle maksetaan miljoonapalkkoja veronmaksajien rahoista? Talvivaarahan ei koskaan ole toiminut kuin yksityinen yritys.
On kyllä naurettaavaa. Ympäristöä saa pilata miten haluaa ja "rangaistuksena" jotkut mitättömtä sakot.
Yli 8miljoonaa per vuosi oli peränkin palkka.
Voi jeesus noita sakkoja .Eihän tollasilla sakoila ole tuon koko luokan yritykselle mitään merkitystä .Sakkojen kuuluisi olla sitä luokaa että se todella tuntuu eikä vain pikkasen näpäytä.Mitä luulette että tollanen sakotus käytäntö muutaa isoissa yrityksissä .Ei mitään .