Ummetusta ja ripulia, uloste ei koskaan tule "normaalisti"
Mulla on kohta parin vuoden ajan ollut välillä kamala ripuli, sitten taas monia päiviä kestävää ummetusta. Ulosteen mukana tulee joskus verta. Lääkärissä on käyty, imodiumit ja muut on kokeiltu eikä auta. Apua?
Kommentit (8)
Olisiko ärtyvä suoli? Minulla tämä vaiva, ja tutulta kuulostaa nuo kuvaamasi oireet. Lisäksi on refluksioireita myös, joten käytännössä koko ajan paha olla jotenkin.
Minullakin välillä samoin. Ja kun on sitä ripulikautta niin silloin vasta närästääkin. Ja sitten tulee niin kovaa ulostetta välillä että reikä repeää.
Varmaan ärtyvä suoli. Mulla sama. Joskus tuntuu ettei siihen auta mikään. Viljojen välttely auttaa vähän. Kannattaa syödä maitohappobakteereja ja hapankaalia. Kokeile fodmap-ruokavaliota (löytyy googlaamalla).
Polyypit paksusuolessa oireilevat noin. Lääkäriin siitä. Polyypeista voi hoitamattomana kehittyä paksusuolen syöpä.
Vierailija kirjoitti:
Varmaan ärtyvä suoli. Mulla sama. Joskus tuntuu ettei siihen auta mikään. Viljojen välttely auttaa vähän. Kannattaa syödä maitohappobakteereja ja hapankaalia. Kokeile fodmap-ruokavaliota (löytyy googlaamalla).
Suosittelisin kans maitohappobakteeria, mutta huomaa, että sitä pitää käyttää säännöllisesti ja ainakin useampi viikko, jotta voi huomata vaikutuksen! Itse sain älyttömästi apua gefiluksen säännöllisestä käytöstä juurikin mahaoireisiin eli oli välillä maha kovalla ja välillä varpusparvea ja pieretystä ym. toiminnallista ongelmaa. Noista gefiluksista löytyy todella paljon vaihtoehtoja, joista varmaan jokainen löytää itselleen sopivan, on mehut, sopat, jogurtit, kapselit ym.. Kun se ummetusjakso iskee , niin apuna voisi käyttää esim. Pegorion-jauhetta, jolla maha saadaan löystymään. Toki nuo dieetti-kokeilut vois tehdä: maidoton, viljaton, mutta mieti myös viljoista, että siedätkö vaikka kauraa, mutta et ruista tai aiheuttaako vehnä oireita. Miten on tuo laktoosi-asia, onko tutkittu?
Mieti, mitä syöt.