Tyttären leuka on muuttunut?
Huomasin eilen että tyttäreni leuka on muuttunut roikkuvamman näköiseksi. Ei pahasti, mutta hänen leukansa oli ennen tasainen, ja nyt leuan sivut ovat alkaneet mennä roikkuvan näköisiksi. Ei pahasti, mutta siis... muoto on selkeästi muuttunut. Mistä ihmeestä tuo voi johtua? Ei kai 15v:n leukanahka voi vielä ruveta roikkumaan??
Kommentit (12)
Tai sitten jos on laihtunut, ja jäänyt "ylimääräistä" nahkaa, joka roikkuu? Toisaalta hassultahan se kuulostaa, että lihominen/laihtuminen niin selkeästi näkyisi leuassa, ellei kyseessä ole oikeasti suuri painon muutos?
Hän painaa tietääkseni jotain 50-55kg väliltä mutta ei kai noin alhaisessa painossa kilon tai parin kilon mahdollinen heitto vielä vaikuttaisi? En ole edes varma onko laihtunut tai lihonnut, kun kuitenkin näyttää tuota leukaa lukuun ottamatta aivan samalta kuin ennenkin.
ap
Lääkäriystäväni juuri mainitsi että tuota alkaa ilmetä jo teini-iässä kun ollaan valtaosa päivästä niska kyyryssä (älypuhelinta tuijottaen) Luonnoton asento ja aiheuttaa pitkäkestoisen kyyryasennon takia tuota roikkuvuutta.
Ei voi verrata esim. lehden lukemiseen (koska joku tulee kumminkin sanomaan että ennen vanhaankin luettiin lehteä niskat kyyryssä) koska se lehti luetaan ja jätetään siihen - jatketaan normaalia elämää pää pystyssä. Puhelin kulkee mukana kaikkialla ja sitä tuijotetaan jopa kävellessä.
Tietysti myös painon vaihtelu vaikuttaa mutta tässä sellainen fakta, mikä ei tule heti ensimmäisenä mieleen.
15v ja iho alkanut roikkua? Lääkäriin. Itselläni ei edes 20 kilon laihtuminen vaikuttanut paljoa naamaa, joten tuskin noin nuorella teinillä kilo sinne tänne vaikuttaisi mihinkään.
Oletko varma, että kyse on ihomuutoksesta? Normaalit muutokset luustossa ja toisaalta epänormaalit muutokset purennassa saattaa vaikuttaa leuan ulkonäköön. Rakenteellisten muutosten seurauksena ihokin voi asettua eri tavoin ja muutos voi vaikuttaa ihomuutokselta.
Jos tyttäresi ei ole lihonut / laihtunut viime aikoina huomattavasti, pohtisin näiden rakenteellisten muutosten mahdollisuutta.
Luusto kehittyy ja esim. purenta voi muuttua pitkälle parikymppisyyteen asti.
Vierailija kirjoitti:
Oletko varma, että kyse on ihomuutoksesta? Normaalit muutokset luustossa ja toisaalta epänormaalit muutokset purennassa saattaa vaikuttaa leuan ulkonäköön. Rakenteellisten muutosten seurauksena ihokin voi asettua eri tavoin ja muutos voi vaikuttaa ihomuutokselta.
Jos tyttäresi ei ole lihonut / laihtunut viime aikoina huomattavasti, pohtisin näiden rakenteellisten muutosten mahdollisuutta.
Luusto kehittyy ja esim. purenta voi muuttua pitkälle parikymppisyyteen asti.
Hm, kiitos. En ole ihan satavarma että kyseessä on ihomuutos, mutta oletin niin tuon leuan muodon takia. Mutta mikä voisi yhtäkkiä vaikuttaa purentaan?
ap
Oma leukani muuttui juuri tuollaiseksi missä leukaperät ovat ns.erillään kun laihduin. Kyseessä ei ollut ihomuutos vaan luuston muoto, läski oli aikaisemmin pitänyt leukalinjan pehmeän näköisenä.
Roikkuuko tyttö paljon älypuhelimella? Jos, niin kannattaa sopia hänen kanssaan jokin älyluuriaika per päivä, esim 2h. Häntä harmittaa jos on kalkkunan kaula parikymppisenä kun tilanteen voisi välttää jos aloittaa muutoksen heti.
t: 6
Jos on lihonnut ja läski kerääntyy naamaan?