"Kaikkihan"- puhetapa ärsyttää!
Ärsyttääkö sinuakin ihmiset, jotka ilmiöistä puhuessaan käyttävät ilmaisua "kaikki"?
Kaikkihan on facebookissa, kaikillahan on nykyään kestoripset, kaikillahan on nykyään sivusuhde jne., miten älytöntä potaskaa. Ulkomailla asuvan kaverini mukaan "kaikilla on täällä skootterit". Ai ihanko kaikilla? Aaargh!
Miksei ihmiset voi sanoa, että monilla tai tosi monilla tai yllättävän monilla on jne. Tuo "kaikilla on" on jotain niin järkyttävän typerää puhuessa mistä tahansa muusta kuin vaikkapa päästä tai aivoista, vaikka niiden koko on sitten jo eri juttu.
Kommentit (10)
Pahempi on väännökset, kuten "kaakkeha", "Kaakellaha on" En tiedä onko se jotain murretta vai vain puhetyyli. Toisaalta puhetapa perhaimmillaan tekee ihmisestä persoonallisen. Myös kirjakielinen puhe :)
Vierailija kirjoitti:
Ei kirjakieltä voi puhua.
Saivartelija on saapunut palstalle.
Mikäli tarkoituksena on lisätä omaa uskottavuutta, siirtämällä väite toisen sanomaksi, niin silloin ärsyttää. Esimerkki: ap on sen ja sen mielestä aspergeri. Tällä saadaan viestille uskottavuutta. Samoin jos kirjoitetaan: kaikkien mielestä ap on aspergeri. Vielä uskottavampi. Mikäli kyse on arkikielestä, jossa yli puolet asiasta on jossain, voidaan pyöristää "kaikki" ihan huoletta. Olisi mieletöntä alkaa luettelemaan ketkä ovat mitäkin mieltä, jos ei edes tiedetä mitä mieltä kukin on.
Ekan kerran kun kuulin termiä käytettävän terveystiedon tunnilla josku 90-luvulla: "Kaikillahan on suihku kotona?" No ei ollut mutta pitäisikö tohon muka sitten mennä opettajalle väittämään vastaan. Aina tekee mieli kyseenalaistaa, jos joku termiä käyttää.
Vierailija kirjoitti:
Aina tekee mieli kyseenalaistaa, jos joku termiä käyttää.
Jaa ihan ainako?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aina tekee mieli kyseenalaistaa, jos joku termiä käyttää.
Jaa ihan ainako?
Ihan aina. :D
No okei, jos esim. lentokentällä ryhmässä joku toteaa "Kaikilla on passit" ja sitten kaikki nostavat passinsa näkösälle en koe ahdistusta. Jos en voi konkreettisesti tarkistaa asiaa, niin pidän toteamusta epätotena ja puhujaa puusilmänä. :D
Kaikkiahan tuo ärsyttää, turha edes kysyä.