pitkän parisuhteen "salaisuus"?
Olen 25-vuotias, amk-tutkinnon suorittanut normaalin näköinen ja kokoinen nainen, ja koen olevani muutenkin kaikin tavoin tavallinen ja ihan perusmukava. Lähes kaikki ystäväni alkavat ympärilläni perustaa perhettä ja kihlajaisilmoituksia satelee säännöllisesti, vaan omalla kohdalla on aika hiljaista. Miehiltä kyllä saan huomiota ja treffeillä tulee käytyä, mutta yleensä nämä "jutut" ja tapailut kariutuvat n. 3-6kk aikana. Pitkiä suhteita minulla ei kovinkaan ole ollut. Toivoisin saavani myös pitkän parisuhteen kun ystäväni ja lopettaa tämän jatkuvan deittailun jonka koen erittäin energiaa kuluttavaksi :D Onko kohtalontovereita tai mietteitä asiaan liittyen?
T. Varmaan ikuinen sinkku :D
Kommentit (5)
Sun ongelma on siis se, että et löydä parisuhdetta lainkaan. Pitkä parisuhde on jo ihan eri asia.
Näin 20v yhdessä olleena sanoisin vain, ettet ole tavannut vielä sitä jalat alta vievää tyyppiä. Itse tiesin ensimmäisestä illasta, että tässä se nyt on, ei ole tarvinnut arvuutella.
Malta! Mä hötkyilin ja tein lapset väärän miehen kanssa. Nyt ero pukkaa 33 v. Eipä suurinta huutoa treffimarkkinoilla. Usko kohtaloon. Kaikki menee niinkuin pitää. Nämä olisi ollut samat samat mulle 10v sitten :)
Sanoisin että tahto on nro 1, yhdessä 25 vuotta. Aina ei ole riittänyt rakkautta eikä onnea, on ollut monenlaisia vaikeuksia ja ylä- ja alamäkeä.
Yhdessä ollaan koska on päätetty pysyä yhdessä. Matkan varrella on ollut muutama kunnon iso kriisi jolloin on erostakin puhuttu ihan vakavasti ja parisuhde on näyttänyt tuhoon tuomitulta kuukausia, pisin kriisi kesti ehkä jopa vuoden.
Yhdessä on tuolloin päätetty jatkaa ja jostain se rakas puoliso on taas löytynyt ja arki alkanut sujua.
Luulen, että moni eroaa kun parisuhde alkaa kyllästyttää tai tulee ongelmia.
Mainittakoon vielä, että väkivalta, päihdeongelmat yms. ovat asia erikseen.
Masokismi