Huh kun helpotti!
Olen tässä pari päivää stressannut itseäni sillä, että menenkö alkuraskuden ultraan vai odotanko ihan rauhassa neuvolan sydänäänten kuulumista rv 12+ ja ultraa viikolla 18. Nyt päätin, että odotan rauhassa :)
Jos siellä kohdussa ei mitään kasvakaan, niin selviää se sitten myöhemminkin. Ja jos on kohdun ulkoinen, niin sekin todennäköisesti selviää siinä vaiheessa, kun alkaa tehdä kipeää. Ja jos tulee keskenmeno, no, silloin kai vuodosta huomaa... Turhaa minä noita stressaan etukäteen!!! Koska voihan se vauva kuolla kohtuun tai olla vaikeasti sairas tai vaikka mitä... Ja mitään noista en murhetimalla muuksi muuta.
Huh kun helpotti!
Ei mulla muuta :)
Kommentit (2)
Mutta kaikkea tässä on jo ehtinyt miettiä. Olis jäänyt kelakorvauksen jälkeen 100 euroa itselle maksettavaa, päätin sijoittaa ne vauvan tarvikkeisiin mieluummin :)
Mulla tohon kohdunulkoiseen on suurempi mahdollisuus, kun on kierukkaraskaus, mutta kyllä tuo tuntuu kohdussa olevan.
Ja 6+2 mennään.