Ruoka homehtuu nopeasti kotonani?
Tuntuu siltä, että esim. hedelmät pilaantuvat kotonani todella nopeasti. Banaanit ei säily paria päivää pidempään, kahdelle viimeiselle ostamalleni erälle on käynyt niin, että banaanit on "poksahdelleet" itsekseen auki niin, että kuoreen on tullut pitkä "viilto" itsestään. Tänään ostin taas banaaneita, ja nyt illalla huomasin, että niihin on tullut jo nyt reilusti ruskeita jälkiä ja viivoja. Tämähän kai nyt voisi johtua kuljetuksestakin, jos kauppakassissa ottivat paljon osumaa tms. mutta aika oudolta tuntuu. Säilytin banaaneita samassa kulhossa ananaksen kanssa, voiko nuo jotenkin reagoida toisiinsa?
Mistäköhän tällainen voisi johtua? Asun kerrostaloasunnossa, pelottaa että olisko täällä hometta.
Kommentit (12)
Onko asunnossa hyvin lämmintä? Banaanit kypsyy lämpimässä nopeammin ja pilaantuu. Ja firmoissa on eroja, jotkut banaanit pilaantuu hetkessä, mutta esim. Chiquitat säilyy hitusen paremmin. Laita kokeeksi jääkaappiin, voi auttaa. Homehtuuko ruoka nopeasti? Silloin voi olla kyse siitä, että asunnossa on sisäilmaongelmaa/kosteus- tai homevaurioita.
Yleensä ruoan homentumine kertoo siitä, että sitä säilytetään väärin tai säilytysastiat eivät ole puhtaita.
Banaanien kohdalla on tietysti myös niin, että joskus ne vaan on aika viimeisillään jo kaupassa.
Hedelmiä ei juuri koskaan kannata laittaa samaan astiaan tai samaan pusiin, koska muutkin kuin omena erittää enemmän tai vähemmän etyleeniä, joka pilaannuttaa toiset hedelmät.
Monet hedelmät tuttavat runsaasti etyleeniä (esim. juurikin ananas), joka jouduttaa lähellä olevien muiden hedelmien kypsymistä.
Ananas tuottaa runsaasti etyleeniä, ja etyleeni kypsyttää banaanit nopeasti. Ei siis niitä vierekkäin. Eikä banaanin viereen sovi laittaa omenaa, päärynää, persikkaa, sama ilmiö.
Eivät banaanin ruskeat täplät, viivat tms. hometta ole . Oletan että jos banaanissa olisi hometta niin sen kyllä tunnistaisi . Näyttäisi tod.näk sini-vihreältä nöyhdältä vrt.leipä
kvg löysi luontevan selityksen :
"Kuoren halkeaminen johtuu todennäköisesti liian nopeasta kypsymisestä kotioloissa, jossa lämpötila on usein korkeampi kuin kaupassa ja varastossa."
Ei ihan joka kämpässä sentään Suomessa hometta kasva nurkat täynnä vaikka mediaa lukemalla niin voisi luulla.
Mulla pilaantuu ruoka nopeasti jääkaapissa, vaikka lämpötila on +4'C. Maidosta tulee piimää pari päivää purkin avaamisen jälkeen. Juustot, leikkeleet, valmistetut ruuat, kaikki pilaantuu.
Vierailija kirjoitti:
Mulla pilaantuu ruoka nopeasti jääkaapissa, vaikka lämpötila on +4'C. Maidosta tulee piimää pari päivää purkin avaamisen jälkeen. Juustot, leikkeleet, valmistetut ruuat, kaikki pilaantuu.
Meillä vanhassa jääkaapissa sama juttu, auttoi vain uuden ostaminen. Ei homehtunut enää.
8: Olet varmaan oikeassa. Pitää ryhtyä katselemaan uutta.
Banaanithan posahtelee halki jo kaupassa, joskus joku erä/merkki on erityisen herkkä. Tai itse ainakin usein huomaan kaupassa banaaneja ottaessa että joukossa on ihan hirveästi sellaisia joissa kuori rakoilee. Ja tällöin ne halkeaa myös hyvin todennäköisesti kotona. Banaanit myös kypsyy niin nopeaa ettei niitä meinaa ehtiä syödä. Eikä omalla kohdalla voi olla kyseessä home, sillä kahdessa eri asunnossa on käynyt ihan samoin.
Ananas tuottaa omenan tavoin runsaasti etyleeniä, mikä nopeuttaa hedelmken ja kukkien pilaantumista. Saman tekee mm joulukuusi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mulla pilaantuu ruoka nopeasti jääkaapissa, vaikka lämpötila on +4'C. Maidosta tulee piimää pari päivää purkin avaamisen jälkeen. Juustot, leikkeleet, valmistetut ruuat, kaikki pilaantuu.
Meillä vanhassa jääkaapissa sama juttu, auttoi vain uuden ostaminen. Ei homehtunut enää.
Jos jääkaapin lämpötila on kunnossa, niin kannattaa koittaa desinfioida kloriitilla. Vanhassa jääkaapissa kun on todennäköisesti kasvanut joku bakteerikanta, joka sitten pilaannuttaa kaiken.
Mulla oli ihan sama juttu vanhassa kämpässäni, täälläkin sillon huutelin neuvoja. Mysteeriksi jäi, mutta hometta mulle ehdoteltiin. Ei siellä mikään haissut, en oireillut jne, mutta hyvin mahdollista silti.