Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miesvihamielinen kulttuuri rajoittaa kielenkäyttöäni

Vierailija
02.04.2016 |

En haluaisi jatkuvasti tarkkailla mitä sanon, mutta olen pakotettu siihen, koska naiset ovat nauraneet minulle jos olen valinnut sanani väärin. Jos puhun tunteistani minulle nauretaan ja haukutaan homoksi, vaikka olen hetero.

Viimeisin tilanne oli kun olin metrossa ja sanoin naispuolisen ystäväni kampausta (hän kysyi mielipidettäni) ihanaksi. Vieressämme oli nuorehkoja naisia, jotka alkoivat nauramaan ja ilkkumaan sanavalinnalleni. Tämä ystävänikin oli sitä mieltä että miehen ei tule käyttää sanaa "ihana". Siis onko naisilla jokin kieli- ja tunnemonopoli? Haluaisin olla oma itseni, mutta miehenä minulle ei anneta siihen mahdollisuutta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä pyöri wt-väen kanssa. Sivistyneet ihmiset eivät usein perusta ahtaista sukupuolirooleista, mutta wt-väelle se on aika tavanomaista.

Vierailija
2/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä teet tietenkin omat valintasi, mutta ainakaan minulle mokomien kusipääpimatsujen mielipide ei ole niin arvokas, että alkaisin sen takia rajoittaa omaa ilmaisuani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on aika tavallista, että tietyntyylinen kieli leimautuu naiselliseksi ja toinen miehekkääksi. Yleismaailmallinen ilmiö.

Kielitieteen opinnoilla kerrottiin, että kun amerikkalaissotilaat tulivat Japaniin, he oppivat japania tyttöystäviltään. Se oli paikallisista hassua, koska amerikkalaissotilaat puhuivat naisten käyttämillä sanoilla.

Niin maailma pyörii, valitettavaa mutta totta.

Vierailija
4/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan törmännyt tuollaiseen. Omituista ja ikävää, jos tuollaista oikeasti tapahtuu. Omassa pääosin 25-30-vuotiaassa tuttavapiirissäni törmään äärimmäisen harvoin edes tuollaisiin asenteisiin. Ja tähänkin tuttavapiiriin kuuluu sakkia hyvin erilaisista ympyröistä, että en uskoisi olevani aivan kuplaantunutkaan... Joka tapauksessa tuollainen homoksi haukkuminen on joka tavalla junttia, samoin kuin sukupuolistereotypiat ja toisen sanavalintojen kyttäys. Suosittelen jättämään ne omaan arvoonsa, ja jos ystävät heittävät tuollaista settiä voi sen ottaa heidän kanssaan puheeksi. 

Vierailija
5/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseiset nuorehkot naiset ovat idiootteja. Jatka elämääsi normaalisti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yhdeksän