Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä vaivaa muiden puolesta turhaan häpeäviä?

Vierailija
26.03.2016 |

Narsistisia? vai muuten vain huono itsetunto?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myötätunto.

Vierailija
2/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Myötätunto.

Myötähäpeä ei ole sama kuin myötätunto.. Myötähäpeä on oikeastaan sama kuin sääli ja sääli on sairautta, turhaa, ja kertoo pelkästään siitä säälivästä. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyky eläytyä toisen ihmisen asemaan.

Vierailija
4/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyky eläytyä toisen ihmisen asemaan.

Mutta kun se häpeän kohde ei itse häpeä lainkaan, miksi jonkun sivullisen pitää?

Vierailija
5/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alituinen myötähäpeä kumpuaa ihmisen tarpeesta piilottaa omat virheensä. Eräs sukulaiseni on jatkuvasti hyssyttelemässä muita ja vahtimassa pienimpiäkin rikkeitä käytöksessä. Hän mm. alkoi hyssytellä miestäni kun he tapasivat ensimmäisen kerran, ja hänen mielestään mieheni puhui liian kovaäänisesti.

Tämä nainen itse on aina pullo kourassa, valehtelee lähes kaikesta, ja hänen miehensä joutuu usein ongelmiin oman huonon käytöksensä takia. Heillä ei hävetä omaa käytöstä mutta muiden käytöstä sitäkin enemmän. Surullinen tilanne, ja on raskasta olla ihmisen seurassa joka on aina häpeämässä ja vahtimassa muita.

Vierailija
6/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häpeävät  itseään ja projisoivat sen muihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

häpeän kun kyseessä on joku jonka koen kuuluvan samaan yhteisöön tai yhteiskuntaan, mutta epäonnistuu kriteerien täyttämisessä. Esim mamujen tai erimaisten turistien mokailujen osalta en tällaista tunnetta koe.

Vierailija
8/8 |
26.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öö... Mikä vimma sinulla ap on muuttaa myötähäpeä viaksi? Minusta se on pelkästään merkki siitä, että ihminen vaistoaa varsin herkästi tunnetiloja ja huomaa, että jonkun ihmisen käytös herättää muissa tyrmistystä, noloutta ja vihaa - ja kun huomaa ne tuntemukset muissa, nolostuu ja häpeää sen töpeksijän puolesta.

Minusta se ei ole huono piirre ihmisessä, kertoo herkkävaistoisuudesta, älykkyydestä ja empatiasta.

Asia vähän erikseen on se, että joku pyrkii kontrolloimaan muita ja moittii muiden tekemisiä. Sellaisessa on kyse pikemminkin muiden käytöksen säätelemisestä ja ehkä jopa vallanhimosta: kontrolloina katsoo, että HÄNEN tapansa on ainoa oikea ja pyrkii muuttamaan muut samalla lailla käyttäytyviksi.

Myötähäpeä on kumminkin siis eri asia, ei muiden puolesta nolostuva välttämättä ilmaise sille kohteelleen myötähäpeäänsä. Eli moiti tai vaadi tätä korjaamaan tapojaan.

Esimerkiksi itse en kestä katsoa useimpia tositv-sarjoja ihan siksi, että minua hävettää katsella muiden toilailuja. Haluan ajatella ihmisistä lähtökohtaisesti hyvää, ja koen kiusalliseksi kuunnella/katsoa, kun he kännissä sekoilevat tai vaikka puhuvat paskaa kameroiden edessä. Tähän on helppo ratkaisu: vaihtaa kanavaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän seitsemän