Jos luomi kutisee, tarkoittaako se aina syöpää??!!
Minua jonkun aikaa jo kutissut pientä luomea ja sen ympäristöä. En tiedä onko siinä kuivunut iho vai melanooma.
Kommentit (10)
Ei kai joku nyt oikeasti luule, että luomen kutina tarkoittaa maligniteettiä?
Siksi olen huolestunut. Tosin en ole koskaan elämässäni edes palanut auringossa. ap
Kävin näyttämässä syöpälääkärille, eikä ollut vaarallinen. Siinä oli ympärillä pigmentitön alue. Kutina on myöhemmin lakannut.
Tai lähinnä: harrastaako kukaan runsasluominen tällaista? Mietin että jos soittaisin ja varaisin ajan tällaiseen, pidettäisiinkö sitä outona vai olisiko heille ihan jokapäiväistä?
Eli minulla on luomia ollut lapsesta saakka todella paljon eikä niiden kaikkien tilasta pidä lukua Erkkikään. Siis itse.
Mulla on ainakin talvella kuiva iho ja silloin kutisee myös luomet ja niiden ympärillä oleva iho kanssa. Jos itse olet epävarma niin mene lääkäriin, mutta mulla se kutina on ain talvella ja silloin en paljon jaksa välittää kutisevista luomista.
Ei kai luomia tarvitse käydä näyttämässä alvariinsa ellei niissä tapahdu suuria muutoksia.
Olen vaan niin huolissani. Lääkärille en saanut aikaa, kävin näyttämässä sairaanhoitajalle joka ei osannut sanoa mitään. Nyt odottelen lääkäriä, ajan sain vasta 2 viikon päähän. ap