Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuminen on niin kallista

Vierailija
15.03.2016 |

Lapsi tulossa, poikaystävältä väheni työt pariin vuoroon viikossa ja muutenkin kallis vuokra nousi melkein tonniin vuodenvaihteessa. Tässä ei ole varaa asua, kun poikaystävältä menee lähes koko palkka omaan osuuteensa vuokrasta, mutta ei tästä ole varaa muuttaa poiskaan. Takuuvuorat pyörii siellä parin tonnin paikkeilla. Poikaystävä on kai niin masentunut, ettei saa aikaiseksi yhtään mitään.

Itkettää, ahdistaa, vituttaa, turhauttaa. Mä herään aamuviideltä kuskaamaan poikaystävän töihin, kun ei ole varaa bussikorttiin, lähden sitten itse töihin kahdeksaksi, tulen kuudeksi kotiin ja vietän loppuillan etsien poikaystävälle työpaikkaa ja meille uutta asuntoa eikä mitään löydy.

Pakko vaan avautua, kun omassa elämässä ei voi valittaa. Pitää vaan jaksaa olla reipas ja yrittää pitää pää pinnan yläpuolella. Tappaisin itseni, jos meitä ei olisi kahta. Vaikka ei tähän tilanteeseen kyllä lasta haluaisikaan tehdä, ei mulla ole tarjota yhtään mitään.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä paikkakunta?

Vierailija
2/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumistuki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ratkaisu on erilleen muuttaminen ainakin näennäisesti. Sä saat kaikki tuet ja tulet niillä hyvin toimeen., sossu maksaa sulle asunnonkin kun sulla on vauva. Poikaystävä hankkii jonkun pienen kämpän ja punkkaa siinä, sen voi varmaan maksaa omalla palkallaan.

Vierailija
4/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikaystävä nyt vaan itse etsimään töitä, ja bussikorttiin on kyllä varaa. Ihan Porvoosta taitaa olla tämä pariskunta.

Vierailija
5/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Prostituutio on ratkaisu.

Vierailija
6/6 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä sitten vaaleissa äänestä sellaista ehdokasta, joka vastustaa maan kaavoittamista asuntokäyttöön. Asuntopula, jonka yksi ilmenemismuoto ovat korkeat vuokrat, on kaavoittamalla tehty.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi neljä