Onko teillä jo välikausivaatteet käytössä?
Useimmilla ulkoilijoilla on jo ollut päällä varsin kevyen ja ohuen näköiset ulkoiluvaatteet vaikka lämpötila on hädin tuskin nollan yläpuolella ja on tuulista ja sataa märkää räntää tai jopa silkkaa vettä ja on aivan koleaa ja kosteaa. Maassakin on vielä kosteaa lunta. Ollaanko meillä ainoat jotka vielä käyttää toppavaatteita?
Kommentit (17)
Lapsi (2v) käyttää toppapukua vielä. Leikkii muutenkin niin paljon istualtaan/maatasossa että parempi olla paksulti päällä kun maa hohkaa kylmää vaikka muuten tuntuukin suht lämpimältä.
Mulla on usein collegepaita, fleecetakki ja kuoritakki, kävellessä mun tulee jo kuuma toppatakissa. Lapsella vielä toppapuku.
Mulla ainakin tulisi kylmä ja märkä kevätulkoilupuvulla. Se on niin ohut että siitä menee tuolainen tuuli läpi ja sateen tuoma kosteus tekee märän olon ja vähänkin jos istuu märkään lumeen niin on takamus märkänä.
Mitä ne sellaiset on? Kuulostaa porvaritouhulta. Collarit menee vuoden ympäri, samoin nämä kävelykengät. Takkeja mulla on kaksi: paksu takki ja verkkatakki. Kesällä sitten ilman takkia. Nyt vielä paksu takki käytössä
Vierailija kirjoitti:
Mitä ne sellaiset on? Kuulostaa porvaritouhulta. Collarit menee vuoden ympäri, samoin nämä kävelykengät. Takkeja mulla on kaksi: paksu takki ja verkkatakki. Kesällä sitten ilman takkia. Nyt vielä paksu takki käytössä
Pärjäätkö muka oikeasti koko kevään ja syksyn pelkällä verkkatakilla? Siitähän menee tuuli ihan armottomasti läpi ja se imaisee jokaisen sadepisaran. Kyllä mulla ainakin on keväällä ja syksyllä tuulitakki verkkatakin päällä. Eikä sekään takaa suojaa jos tuulee kovasti ja sateessa vesi tulee helposti läpi niin että verkkatakki kastuu alla. Mutta ei tulisi mieleenkään mennä ulos ilman tuulitakkia pelkällä verkkatakilla
Vierailija kirjoitti:
Mulla on usein collegepaita, fleecetakki ja kuoritakki, kävellessä mun tulee jo kuuma toppatakissa. Lapsella vielä toppapuku.
Eikö kuoritakki ole sellainen ihan ohut? Eikö siitä mene tuuli ja kosteus helposti läpi?
Välikelivaate on jonkun markkinoijan keksimä höpöhöpöjuttu. Erilaisille lämpötiloille ja olosuhteille on erilaiset vaatteet. Suomessa on enemmän kuin kesä-väli-talvi -kelejä, joten jos sellaista noudattaa on melko suurella varmuudella melkein aina väärin/epämukavasti pukeutunut. Luovu tuosta lokeroajattelusta ja avaa ovi aina ennen ulosmenemistä ja valitse sen mukaan sitten takki ja tarvittaessa alle erilaista vaatetta.
Mun toppatakki on liian kuuma näillä +2 keleillä (mulla on vain se yksi talvitakki). Joten käytössä on trenssi, joka on kyllä paksuhko ja sateenkestävä eli täydellinen tälle kelille, kun taivaalta tulee vettä ja loskaa niskaan.
Toppapuku, kunnes routa on sulanut.
Tänään oli kävelyllä verkkatakki ja kuoritakki päällä. Lämmintä 3 astetta. Ei ollut kylmä eikä tuuli päässyt tiiviin kuoritakin läpi.
Miten ihmeessä joku voi pärjätä ilman välikausivaatteita? Tai mitä nimitystä niistä nyt sitten käyttääkin, yhtä hyvin voi puhua kevättakista, syystakista, tuulipuvusta tai kuoripuvusta. Mitä laitatte päällenne kun on lämpötila lähellä nollaa ja mahdollisesti vielä sataa ja tuulee? Ei oikein toppa- eikä kesävaatteet sopi kummatkaan siihen keliin.
Meillä laitetaan päälle aina sään mukaisesti. Välikausivaatteet päälle vaikka keskellä talvea tai kesää jos sää sitä edellyttää. Toppavaatteet otettiin käyttöönkin vasta joulun alla.
4 astetta lämmintä eikä ole kyllä enää kellään vastaantulijalla ollut toppavaatteita.
Kyllä on vk-vaatteet, lämmintä jo 10 astetta.
Minulla on talvikengät ja talvitakki. Housuina leggingsit kuten läpi talven oli.
Kun jäät lähtevät kunnolla teiltä, laitan toiset kengät.
Kohta voi vaihtaa kesätakkiinkin. Lenkillä tosin tietysti aina kesätakki, siinä tulee hiki.
Itse käytän kevyttoppatakkia tällä kelillä, lapsella vaihdellen toppapuku tai vuorellinen kurapuku. En laittaisi suin surminkaan vielä kevättakkia päälleni, jäätyisin välittömästi.