Lue keskustelun säännöt.
Mitä vauvalle mukaan ?
23.02.2016 |
Mulla on ongelma.. En yhtään tiedä mitkä vaatteet olisi kannattava ottaa mukaan synnärille vauvalle kun on kotiinlähdön aika. LA on 15.4 joten otanko sisävaatteiden lisäksi mitä mukaan?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Missä päin Suomea asut, ja millä kuljet? Pohjoisessa pitää olla tuossa vaiheessa vielä toppapuku, pakkaset voi olla koviakin. Erityisen tärkeää on suojata ääreisosat ja pää ja huolehtia siitä, että hengitysilma ei ole liian kylmää. Sitä haalaria voi avata autossa jos lapsella on liian kuuma. Turvakaukalon päälle kannattaa laittaa viltti ainakin siksi ajaksi, kun siirryt sisältä sairaalasta autoon. Etelämpänä varmaan pärjää kevyttoppahaalarilla.
Vastasyntyneille sopivia haalareita ja kaukalopusseja saa edullisesti kirppiksiltä, niitä kannattaa katsella, ettei pieni ihan uppoa isoon haalariin. Lasta, jolla on oikean kokoinen haalari on helpompi käsitellä ja nostella muutenkin.