Ero vittumaisesta ihmisestä
Ero tulossa vittumaisen ihmisen kanssa, syynä tuon riippuvuus, valheet ja luonne. Tekee nyt kaiken hankalaksi. Asumme yhdessä. Pelkään omaisuuteni puolesta, on siis semmoinen joka ilkeyttään vois esim tv:n pilkkoa ja läppärin nakata tiskialtaaseen, on jo suhteen aikana tehnyt tällaisia. Pääsen kk:n vaihteessa muuttamaan, mutta sitä ennen jumissa täällä. Mitään korvauksia en tule saamaan jos jotain päättää tuhota. Vituttaa rankasti, pitikin tommosen mulkun kanssa muuttaa saman katon alle. Eihän tämä mikään henkeä uhkaava juttu ole, mutta turhauttaa jo ajatuksena, ei mulla tuota rahaakaan liikaa ole. Samassa tilanteessa olleita?
Kommentit (14)
Ei ole oikein mahdollisuutta asua väliaikaa muualla, pitkä työputki alkaa huomenna ja muuttoon jää vain pari kokonaista päivää muutenkin. Yrittäisin tota ehkä silti, muttei tarpeeksi lähellä asu ketään mahdollisesti majoittavaa :( Kiitti tsempistä!
Edellinen ap. Ja joo, vaikeuksia hyväksyä tuntuu olevan. En muuta odottanutkaan, vaikeuksia hyväksyä tuolla on vaikka millä mitalla. Mun työstä lähtien.
Pysy mahd. rauhallisena, älä provosoidu mistään. Jos sulla on jotain hyvin arvokasta jonka voi rikkoa, niin vie muualle talteen. Tsemppiä!
Vielä on kesää jäljellä, todellakin unohda ikävä hankala Hermanni ja mieti mitä tuleva kevät ja kesä voivat tuoda tullessaan: seikkailuja, matkustamista ja romantiikkaa
se mitä oli joskus omaa ei siihen auta sataakaan autoo!
Miksi et voi tehdä rikosilmotusta jos se rikkoo jotain?
Soita sen korvaan Rock'a'Billyä. Siitä se rauhoittuu, ja elämä muuttuu seesteiseksi köllöttelyksi, jossa sinäkin tuijotat horisonttiin suu auki, silmissä tyhjä katse.
Kiitti mukavista viesteistä. Kerään tuon huomaamatta tänään tunnearvokkaimmat tavarat laukkuun mukaan tai muuten arvokasta, mitä nyt mahtuu kantaa mukana. Rikosilmotuksen voin tietty tehdä jos jotain tahallaan rikkoo, muttei tuolta mitään korvauksia tuu saamaan ja esineestä riippuen tarve käyttää voi olla pian :( Eikä oikein ois takuuvuokran jälkeen hirveenä vara laittaa vaikka uuteen läppäriin jota kuitenkin tartten. Tän läppärin just aattelin piilottaa työpäivien ajaksi ettei heti iske silmään jos tuolla vetää raivon puolelle.
Raivareitahan toi saa. En omasta puolesta vielä pelkää, mutta vähän epävarma olo siitäkin kun tilanne on näin tulenarka nyt. Mutta historiaa ei semmosesta ole niin jospa ei nytkään semmoseen ala.
-ap
Vierailija kirjoitti:
Kiitti mukavista viesteistä. Kerään tuon huomaamatta tänään tunnearvokkaimmat tavarat laukkuun mukaan tai muuten arvokasta, mitä nyt mahtuu kantaa mukana. Rikosilmotuksen voin tietty tehdä jos jotain tahallaan rikkoo, muttei tuolta mitään korvauksia tuu saamaan ja esineestä riippuen tarve käyttää voi olla pian :( Eikä oikein ois takuuvuokran jälkeen hirveenä vara laittaa vaikka uuteen läppäriin jota kuitenkin tartten. Tän läppärin just aattelin piilottaa työpäivien ajaksi ettei heti iske silmään jos tuolla vetää raivon puolelle.
Raivareitahan toi saa. En omasta puolesta vielä pelkää, mutta vähän epävarma olo siitäkin kun tilanne on näin tulenarka nyt. Mutta historiaa ei semmosesta ole niin jospa ei nytkään semmoseen ala.
-ap
Millaisia raivareita? Sanooko sulle että voi vittusaatana? Ilmeisesti tyyppi ei ole vielä hajoittanut yhtään mitään. Selvää on, jos varastaa toisen omaisuutta tai rikkoo, syntyy korvausvelvollisuus. Ei siinä sen kummenpaa.
Joo vittusaatanaa, perkelettä, saattaa heittää jonkun lautasen seinään niinku mikäkin dramaqueen. Sitte kun rauhottuu niin on kuitenkin vielä raivari päällä, mutta semmonen rauhallinen raivari. Tommosessa kerran esim polkas mun puhelimesta lasin särölle ja toisen kerran heitti mun lainaaman kirjan tiskialtaaseen ja vettä päälle. Kerran riidan jälkeen menin nukkumaan ja oli leikannut mun lempirintsikoista kupit irti raivareissaan. Ei huutoraivareissa aina oo rikkomassa jotain vaan just tuolleen sen jälkeen ennemmin. Jotenkin oikein harkitsee ja tekee. Siksi en usko että kävis päälle vaikka lautanen on joskus seinään lentäny. Jos ei sitten päätä murhata mua sänkyyn yöllä :D. No ei se niin hullu ole.
Korvausvelvollisuus ei auta, tuo on veloissa eikä vapaaehtosesti maksas mitään eikä ulosotto saa perittyä kun velkaa riittää. -ap
Kuulostaa melko sekopäältä ko tyyppi. Niin sairaita juttuja on nuo raivarit ja esim rintsikoiden leikkelyt etten itse ehkä uskaltaisi elellä päivääkään tyypin kanssa. Mutta toisaalta itse tunnet hänet varmaan paremmin.
Ja siis tukea mä oikeastaan kai tällä haen. Kun ei tässä oikein voi tehdä muuta ku odottaa ja yrittää vähän minimoida tuhoa just tärkeimpiä mukana kantamalla. Eikä tuo ole varmaa että jotain rikkoo. Omistan onneksi melkein kaiken täällä ja omalla rahalla oon ostanut, niin ei tartte hirveenä riidellä kuka saa mitäkin. Kun ei olla yhdessä ostettu. -ap
On se joo aika sekopää eikä parempaan ole ajan saatossa muuttunut, päinvastoin. Mutta ei onneksi ole mun päälle käynyt. Mietin jos kertosin että teen kyllä rikosilmotuksen jos tekee jotain. Toisaalta ehkä parempi pitää oikein matalaa profiilia? Olla tietosesti ärsyttämättä. Ei tartteis kun 2 viikkoa enää jaksaa. -ap
Jaksamista! Voisitko hetkeksi muuttaa ystävien tai sukulaisten luona? Miehelle on varmaan vaikeuksia hyväksyä eroa.