Leipoisinko vastasynnyttäneelle naapurille jotain?
Naapuri sai viime viikolla vauvan ja on nyt näköjään kotiutunut. Hyvän päivän tuttuja ollaan, vanhemmat lapsemme leikkivät keskenään monta kertaa viikossa.
Olen leipomassa pullia ja mietin, josko leipasisin naapurille vaikkapa kuningatarpiirakan (muropohja ja kermaviilipäällinen :)) onnentoivotukseksi.
Koska olen sosiaalisesti onneton tapaus, kysynkin siksi täältä, olisiko sellaisen omakyhäelmän vieminen ei-toivottua?
Kommentit (11)
Tosi kiva idea. Vie ihmeessä naapurille piirakka! Itse olisin ainakin otettu. Sano viedessäsi, ettet ole kahville tulossa vaan tuot vaan onnittelupiirakkaa. Kutsuvat kyllä sisään, jos ajankohta sopiva ja kutsuvat varmastikin myöhemmin, jos nyt ei sovi.
Ja mieluummin itsetehtyä kuin kaupan! Itse ainakin olisin tosi otettu!
Kannustan siis tosiaan viemään... ja voit muuten viedä niitä pulliakin, niin ei tarvitse erikseen piirakkaa alkaa leipomaan :-)
T:3
vauvansa syntymän jälkeen :) Tuli todella iloinen mieli hänen puolestaan ja hymyilinkin varmaan koko loppupäivän.
ap
itseäni harmitti ku kaikki änkes kahville ja toivat tutin tms..ja joka päivä ois pitäny kaapit pursuta herkkuja...ois ollu upeata jos joku ois tuonut jtn kahvikastamista....
Minulla meni mys hermot, kun joka päivä joku ramppasi "onnittelukäynnillä" ja sitten piti kahvia keittää ja ois pitäny olla pullaa ja vaikka mitä. Muutenkin olisi halunnut vaan nauttia olostaan ja vauvasta rauhassa.
Joku tuollainen itse leivottu on mahtava idea, itse olisin ollut todella otettu, mutta kannattaa silti tehdä heti selväksi, että "en ole kahville tulossa, halusin vaan tuoda tällaisen ja onnitella" ym.
joten tee ja vie piirakka.
Hienoa että on edelleen ihmisiä jotka ajattelee muita.
Mutta sit taas toisaalta vähä outoa.. Riippuu niin ihmisestä