Henkilö on vaiva
Heikkolahjainen henkilö on ollut perheemme vauvana vuosikaudet. Hän ja tuttavansa ovat palanneet monia asioita. Viime vuosien vitsaus on "ilmaisen lapsenhoitajan" villitys. Heikkolahjainen kuvittee, että siedämme hänen jälkikasvunsa tarkastelua.
Heikkolahjainen etsii tietä rahakirstullemme ja sydämiimme. Hän oli ajatellut toimia perheemme " vanhempana". Se on pelkästään absurdi idea. Emme etsi vanhempia. Jostain syystä heikkolahjainen on ajatellut lisätä omia tuttaviaan tarkkailemaan lisää.
Muutamiin vuosiin heikkolahjainen ei ole kehittänyt itseään, vaan keskittynyt "kapulaa rattaisiin" - menetelmään. Hän on vakuuttunut olevansa "peliä". Tosiasiassa hän on "peliä" yksin.
Intiimiasioiden sorkkiminen on kurjaa. Muutama eri laki suojaa ihmisen yksityisyyttä. Näitä heikkolahjainen ei viitsi totella vaan koventaa otettaan.
Perheemme on maksanut kovan hinnan tempusta. Lisäksi muut oppoturnistit yrittävät hyötyä. On mustamaalausta ja perättömiä juttuja.
Heikkolahjaisen tuttavapiirin elämä pyörii kehää. He alkavat vaikuttaa melko kaventuneilta. Olin ajatellut, että vammaissosiaalityö olisi heille osuvin paikka saada apua. Heikkolahjaisen porukka on oikeasti melko yksinkertainen.