Mä en jaksa...oon tosi esteettinen mutta en elä sen mukaan.
Haluaisin että lapset olisi hyvin puettu joka päivä mutta ei. Toinen haluaa elää verkkareissa ja toinen taas ei tykkää niistä vaatteista mitä hänelle haluaisin pukea. Kotiin ei ole varaa panostaa tarpeeksi tai omaan pukeutumiseen tai miehen. Toisaalta olen kuitenkin liian ujo pukeutumaan kuten haluaisin. Koen jatkuvaa ristiriitaa sisälläni. En tietenkään lapsille sitä sano tai hauku heidän mielipiteitään vaan annan pukeutua kuten haluavat. Mutta välillä harmittaa kuten nyt. Blogeissa eletään kiiltokuvaelämää. Miksei omasta elämästä voisi tehdä sellaista? Miksei se voisi olla sellaista? Olen niin kyllästynyt elämääni.
Kommentit (9)
Vähänks hei sun elämä olis rikkaampaa, jos Nicopetterillä olisi sammarit ja sohvalla tähtityyny.
Ymmärrän hyvin. Mnustakin vain kaunis elämä voi olla hyvää elämää.
Lifestyle-blogeja julkaisevat ihmiset eivät ehkä elä vuorokauden jokaista tuntia estetisoiden, mutta muutaman bloggaajan tuntevana uskallan kyllä väittää, että heidän elämänsä on selvästi kauniimpaa kuin peruspirkon arki. Kun arvostaa kauneutta, haluaa nähdä sen ekstravaivan, että ostaa kotimatkalla kukkia ja asetelee ne nätisti, pukeutuu joka aamu huolitellusti ja pysähtyy kiinnittämään huomiota tilanteisiin, jotka miellyttävät silmää.
Miten kauneuteen arvona on suhtauduttu lapsuudenkodissasi, ap? Onko sinulle opetettu, että kivan näköiset vaatteet ja esineet, puiden ruska, musiikki ja kaupunkien värivalot sateella ovat asioita, joista saa nauttia? Vai olivatk toisarvoista, ei kovin tärkeää viihdykettä tai suoranaista turhuutta? Jotenkin nyt aistin tässä jonkinlaisen sisäisen äänen, joka puhuu tätä estetiikanjanoasi vastaan.
Vierailija kirjoitti:
Summa summarum: paineet tulevat omien korvien välistä, ei kukaan muu sinun, perheenjäsentesi tai kotisi estetiikasta välitä.
Miksi ei välittäisi? -3
Tuollainen pinnallisuus on vakavaa. Jos et löydä perheestäsi ja elämästi mitään syvällisempää, hae ammattiapua.
Vierailija kirjoitti:
Tuollainen pinnallisuus on vakavaa. Jos et löydä perheestäsi ja elämästi mitään syvällisempää, hae ammattiapua.
Hoh hoijaa. Miksi kauneus olisi sen pinnallisempaa kuin vaikka lisääntyminen? Rotatkin poikivat, mutta estetiikantaju on ominaista lähinnä ihmiselle. On perusluonteemme mukaista arvostaa kauneutta. -3
Sisäinen ääni juurikin sotii itseäni vastaan. Lapsuudenkodissa oli kyllä estettistä ja äitini pukeutui hyvin ja muutenkin estetiikka tärkeää. Sieltä olen perinyt silmäni kauneudelle. Mutta jouduin koulukiusatuksi ja siitä tullut huono itsetunto saa vetämään jalkaan ne kulahtaneet farkut ja neuleen ja vanhan takin. Inhoan olla keskipisteenä. Huomion keskipisteenä oleminen on jotain ihan hirveää. Se on peruja koulukiusaamisesta. Myös äitini jossain vaiheessa sanoi kun näki uusia vaatteita minulla, että aina sinä ostat uusia vaatteita vaikka on vanhojakin jo paljon. hmmm... joku keittiöpsykologi voisi analysoida minut. =)
ap
Aika taitavan kuuloisestihan sinä jo tilanteesi analysoitkin. :) Kuulostaa aivan uskottavalta selitykseltä.
Pienin askelin tuo varmaan onnistuu ja nimenomaan itsestäsi aloittaen. Vaatekappale kerrallaan. -3
No blogeissahan juuri toteutetaan sitä kiiltokuvaelämää, eli eivät ne bloggaritkaan oikeasti elä samanlaista elämää 24/7 kuin miltä niissä huolella sommitelluissa blogikuvissa esitellään!
Anna lastesi ja miehesi pukeutua niin kuin haluavat, se on osa heidän identiteettiään. Kotia voi pikkuhiljaa muuttaa siihen suuntaan, mikä itseään miellyttää. Ota siitä vaikka sellainen pitkäaikainen harrastaus, että mietit aina etukäteen, mitä tarpeellista seuraavaksi pitää vaihtaa, ja kun aika tulee, niin valitset huolella omaa silmää miellyttävän ratkaisun. Etsi inspiraatioksi kuvia netistä ja lehdistä, niin on mukava visioida niitä ratkaisuja etukäteenkin.
Tuota omaa pukeutumistasi koskevat muutokset on helpoint toteuttaa. Satsaa siinäkin laatuun, eli mieluummin muutama laadukas, kestävä, ja toisiinsa yhdisteltävä vaate kuin tursuava kaappi täynnä halpaa rättiä. Ja turhaan ujostelet - sinun elämäsi, vartalosi ja tyylisi, joten pukeudut niin kuin itse tykkäät!
Summa summarum: paineet tulevat omien korvien välistä, ei kukaan muu sinun, perheenjäsentesi tai kotisi estetiikasta välitä.