Voinko mennä uimaan, vaikka minulla on poskiontelontulehdus ja antibioottikuuri?
Niin. Oon nyt tässä kaksi viikkoa ollut urheilematta tämän ärsyttävän flunssan takia ja niskat/hartiat alkaa olla niin jumissa, että päänsärky on melkein jo jatkuvaa. Olis pakko päästä tekemään näille hartioille jotain jumppaa!
Voiko antibioottikuurin aikaan tehdä mitään urheilullista? Ajattelin, että ehkä uimahallin kosteus voisi olla jopa hyväksi tähän tulehdukseen?
Flunssa ei pahasti enää vaivaa, mutta tosiaan tuo poskiontelotulehdus vielä sevästi päällä.
Mitäs sanotte?
Kommentit (15)
No, on uimista ja "uimista". Menetkö sinne halliin treenaamaan vai lähinnä lillumaan altaassa? Treenaamaan en menisi mutta jos aikomus on mennä lillumaan ja saunomaan yms niin miksipä ei.
Älä mene. Sydänlihakseen jos menee, niin pitkä toipuminen tiedossa, siis jos toipuu. Anna kropan levätä vielä:) t. Virheen tehnyt
noh, ajattelin mennä vesijuoksemaan..
En ajatellut tehdä mitään hullua treeniä, vaan ihan saada vähän auki näitä hartioita tosiaan.
ehkä menen sitten!
Mutta kun minun kohdalla tämä liikkumattomuus aiheuttaa niin pahaa päänsärkyä, että en tiedä voiko tämäkään olla ihan hyväksi?
Pystyt kyllä venyttelemään ja jumppaamaan kotonakin. Ja kuuma suihkukin auttaa laukaisemaan niska-hartiajumia. Odota, että lääkekuuri päättyy ja kaikki flunssan ja poskiontelotulehduksen oireet ovat varmasti kadonneet. Voit myös pyytää jotakuta (ukkoasi tai ystävää, kumpi nyt saatavilla) hieroskelemaan harteitasi.
Ei varmaan tunnu hyvältä, jos ongelmiin menee vahingossa vettä uidessa. Lisäksi tartuntavaara. Haluaisitko itse uida lähellä flunssasta ihmistä?
Mene vaan. Lisäksi tulee hiv, tuberkuloosi ja kuppa.
ET VOI, IHAN SAIRASTA! KAUHEA TAUTIPESÄKE, TOSTA TULIKIN MIELEEN ETTÄ VOIS MENNÄ RAUMAN UIMAHALLIIN LASTENALTAASEEN PASKALLE.
-IISAK SONNI
En menisi. Sulla on alentunut vastustuskyky, sun poskionteloiden limakalvot on vereslihalla, sussa on bakteeritulehdus ja antibiootit tuhonneet suoliston vastustuskyvyn juuri nyt. Kostea lämmin ilma joo ehkä helpottaa, mut se kloori ei todellakaan ole hyväksi sun limakalvoille ja uimahallissa on jokunen muukin sairas ihminen jolta voit saada tartunnan joten en ottaisi riskiä että toipuminen pidentyy.
Poskionteloita voi aukaista höyryhengityksellä kotonakin, samoin kireitä hartioita voi helliä lämpöhoidolla ja venyttelyllä. Tulehduskipulääkettähän sun on muutenkin järkevää syödä.
Et sinä välttämättä enää tartuta mutta suosittelisin silti kotona lämmintä suihkua (höyryhengitys voi avata röörejä) ja kevyttä lämmittelyä esim. keppijumppametodein ja paikkojen aukomista dynaamisin venytyksin. Netistä löytyy hyviä ohjeita.
Toki poskionteloissa oleva erite ei ihan heti sieltä lähde, jos on kunnolla ollut tulehdus - paineentunnetta ja ärtymistä voi hyvinkin olla pitkäänkin sen jälkeen kun varsinainen infektio on helpottanut, sillä eritteet valuvat onteloista pois tosi hitaasti ja reilun limakalvoturvotuksen laskeminen vie aikaa. Tähän kannattaa kokeilla nenäkannuhuuhteluita, jos ei ole jo käytössä. Sitten jos on muuten ihan normaali olo (ei kurkkukipua, nuhaa, lihassärkyjä jne.), ei ole pariin päivään ollut kuumetta/vilutusta, niin voi varovasti lähteä liikkeelle, mutta tosiaan itseään kuunnellen.
Jos poskiontelotulehdukseen on määrätty antibiootti, sen pitäisi kaiken lisäksi olla bakteeritauti (mitä eivät kyllä usein ole ja ab on ihan turha), jotka eivät tyypillisesti tee tuota sydänlihastulehdusta, vaan virukset. Tähän en kuitenkaan luottaisi, jos ei poskiontelomärkää ole viljelty, koska aivan hyvin kyseessä on voinut olla myös virustauti tai sekainfektio.
Ei, et voi. Pikkuongelma poskiontelotulehdus on kohta jotain ihan muuta, jos menet uimaan. Altaassa lilluminen taas ei vie mitään kipuja pois. venyttele mieluummin kotona ja jätä tietokoneella turhaan istuminen pois.
Joo mulla oli paha poskiontelo tulehdus ja menin kuitenkin kovassa syysmyrskyssä uimaan. Oli kylmä keli ja kova tuuli mutta kyllä kannatti. Kannattaa mennä vaikka heti veteen, minulla loppui oireet heti siinä samassa!
Joo minäkin menin uimaan kylmään veteen ja loppui tulehdus heti!
up