Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhusten kotihoidon ongelma

Vierailija
18.01.2016 |

Ei ole kiire. Ei myöskään pienet resurssit (työntekijämäärät). Ongelma on ylityölupa. Kun hoitajilla on lupa tehdä ylitöitä, ja ne ylityölisät kasvattaa palkkaa kivasti niin työt hoidetaan niin että ylityötä syntyy.Ja yllättäen ylityötä syntyy varsinkin pyhinä ja iltaisin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi ...

Tuleeko mieleen että silloin pyhänä jne. on myös pienemmät mitoitukset kuin arkena?

Varmaan joo hoitajat nauttii ylitöistä, siitä kun maksetaan niin ruhtinaallisesti vielä *hahahahahahahahahaha!!!!!!!*

Vierailija
2/5 |
18.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei meidän kunnassa ainakaan mitään ylityölupaa ole. Paikat juostasn läpi kieli vyön alla, juuri ehditään tehdä pakolliset hommat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kotihoidossa työskennellyt nyt kohta 2 vuotta ja tuo on niin totta. Sunnuntai-iltaisin tehdään jopa paperitöitä. Pyhinä mitoitukset pienet mutta myös usein työvuorossa samat "hitaat" tekijät.

Vierailija
4/5 |
18.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja paskat. Tai sit vaihtelee todella paljon missä on töissä.

Meil on pyhisin lyhyemmät vuorot ja vähemmän porukkaa ja ei tod mitään ylityölupaa!

Vierailija
5/5 |
18.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmettä, ainakin meillä tuollaisista tekemällä tehdyistä ylitöistä tulisi melkoinen haloo. En voisi kuvitellakaan. Ja olen siis kotihoidossa töissä itsekin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan neljä