Mies 29v + 1v miettii; aitous yöelämässä
Yksittäinen yöelämäihminen voi olla ainakin seuraavanlainen;
a) yksinäinen murjottaja, joka ei nosta katsetta lasista
b) pirteyttä ja menevyyttä kuvastava tyyppi
B-vaihtoehto ei ole välttämättä aina aito kuva ihmisestä, mutta A luultavasti on; kukaan ei väen väkisin tahdo antaa surullista kuvaa itsestään.
On normaalia että A-persoonallisuuteen taipuva ihminen yrittää kuitenkin psyykata itseään B-ihmiseksi.
Voisiko C-ihminen olla jonkinlainen sekoitus passiivista pahaa oloa ja surua ja aktiivista osallistumista?
Tällainen ihminen lähtee liikkelle sillä ajatuksella, että "minulla on paha olo, olen haavoittuvainen, epävarma...pelkään huomista" ja hän voisi vaikka sanoakin sen rehellisesti ääneen jollekin ihmiselle.
Aktiivisesti osallistumalla hän voi kuitenkin jutella, liittyä keskusteluihin, laulaa jotain jos on mahdollisuus ja tanssia myös, varsinkin jos laulu ei riitä. On sanottu että silloin kun sanat eivät enää riitä kuvaamaan tunteita, tanssi tulee kuvioihin. C-ihminen voi siis ilmaista haikeuttaan ja suruaan tanssin kautta muille.
Haluaisitko perustella? Mies lähtee nyt töihin kahden tunnin yöunien jälkeen.