Jäin työttömäksi, enkä halua hakea alani töitä enää, muita?
Olin vuoden töissä määräaikasessa työsuhteessa. Tämä oli ensimmäinen ns. oikea työpaikkani valmistuttuani ammattiin. Olin jo ennen työn alkua sitä mieltä, että olen opiskellut aivan väärän tutkinnon, enkä sovellu tälle alalle ollenkaan. Työssä ajatukseni vain vahvistui ja odotin sitä päivää, että työsuhde loppuisi. Nyt olenkin sitten työttömänä, koska olen liian lamaantunut hakemaan uusia töitä. Koen epäonnistuneeni elämässäni ammatillisesti. Tuntuu siltä, etten halua tehdä tämän alan töitä enää ikinä. Olen suorastaan masentunut, enkä jaksa hakea mitään töitä. Toivon vaan, että voisin opiskella itselleni sellaisen tutkinnon, josta pitäisin alalta jolle olisin soveltuvampi.
Kommentit (3)
Minä valmistuin ihan vasta ja ihan väärään alaan... hankala tässä mitään töitä alkaa tehä, ku en halua tämän alan töitä tehä. Sit kun en tiiä mitä opiskelis ja mikä ois mun ala :s niin työttömänä oon vaan ja tunnen itteni luuseriksi. Huoh :)
Onko sulla mitään ajatusta mitä sit haluat opiskella? :)
Tuttu juttu, minulle kävi myös noin. Nyt vaan hakeutumaan sopivammalle alalle! :)
Sitten vaan selvittämään mikä se toinen ala olisi ja opiskelemaan :) koskaan ei ole liian myöhäistä ja turha kituuttaa väärällä alalla! Siitä ei ole hyötyä sinulle, työnantajalle eikä yhteiskunnalle. Tsemppiä!