Ulkomaalaistaustaisen perheen arkea Suomessa: Lapsia haukutaan apinoiksi, päälle syljetään
Ulkomaalaistaustaisen perheen arkea Suomessa: Lapsia haukutaan apinoiksi, päälle syljetään
IL http://www.vanhemmat.com/keskustelu/viewtopic.php?f=55&t=9119
Miten pakolaiset kohtelevat itse omia lapsiaan, - annetaan lapsille puheenvuoro!
Esim: http://kuvapilvi.fi/k/yCgo.jpg
Lisää: http://www.vanhemmat.com/keskustelu/viewtopic.php?f=55&t=9119
Kommentit (4)
Eipä näitä rasismiulinoita jaksa lukea kun usein ovat vain uhriutumista ja muuta fantasiaa.
Abuhannat sun muut huomiohakuiset pisteiden kalastelija idiootit noita lähinnä tehtailee.
Rasistit eivät ole missään tekemisissä mamujen kanssa kuulemma mutta mamut saavat paljon rasismia.
On muuten sekin kummallista että joka toisessa lauseessa itkevät miten juroja,hiljaisia ja "pelokkaista" suomalaiset ovat mutta sitten samaan aikaa ovat kadulla rähiseviä rasistisiajuntteja.
Ps. tilastojen mukaan lähi-idästä tulleisiin kohdituvat rasistiset rikokset 51% tulee toisilta samalta alueelta tulevilta. Onhan se nähty noissa vastaanottokeskuksissakin ja senhän takia siellä nytten etnisiä segregaatioita suunnitellaan.
Hohhoi, oma lapseni on kaksoiskansalainen, äidinkieleltään suomalainen ja kansalaisuudeltaan myös suomalainen vaikka se toinenkin kansalaisuus on. Toivoisin, että hän saa kasvaa rauhassa ilman, että rasistiset öyhöttäjät hyökkäävät jonkun pekonipakettien kanssa kimppuun. Kyllä se henkilökohtainen koskemattomuus kuuluu ihan jokaiselle.
Itse näen ongelmaksi sen, että tiettyjen tahojen tekemistä rikoksista vaietaan, jolloin saadaan aikaan huhumylly. Se kääntyy valitettavasti viattomia vastaan. Olisi parempi, että tiedottaminen olisi avointa, jolloin voitaisiin alusta asti tehdä selväksi, että kyseessä ovat yksilöiden tekemät rikokset. Nyt hyssytellään ja avoimesti todetaan, että rikosilmoituksia ei saisi tehdä, jotta tietyt ryhmät eivät leimautuisi. Ei siis haluta kerrottavan yksilöiden teoista, koska se leimaa ryhmän, mutta ei ymmärretä, että samalla se ryhmä leimataan entistä laajemmin. Mikä on väärin niitä kohtaan, jotka elävät kunnollisesti.
Kyllähän suomalaisiakin lapsia haukutaan apinoiksi välillä :)