Suomi-missi Miss Maailma -kisoissa pilailupuodista ostetulla asulla
Niin sitä maailmalla menestytään..joo ei.
Kommentit (19)
Ei ne menesty vaikka alastomina pyllistelis. Mautonta. Ja mä ehdin jo luulla, että tuo Miller olis näiden sieppien ja särkkien jälkeen vaihteeksi joku järkevämpi missi :(
Mikä tahansa julkisuus näköjään käy...
No voi herran jestas. Kateus puhuu?
Hyvältähän tuo näyttää. Saamelaiset ruikuttaa aina vaikka niille yritettäis lappaa lapiolla rahaa. Eihän tuonne Lappiin uskalla matkustaa kun joka asia on loukkaus heitä kohtaan.
Tässä näetään että missiorganisaatiota ei kiinnosta panostaa yhtään kisaan. Missi laitetaan itse ostamaan pukunsa tai saa ostaa ilmeisesti pukuunsa. Rahaakaan ei ilmeisesti saa riittävästi, koska noin edullinen on hankittu. Todellisuudessa missillä pitäisi olla palkattu avustaja kuten suunnittelija tai joku toinen henkilö, joka avustaa puvun hankkimisessa ja korjaamisessa mittojen mukaiseksi. Tavallisesti kyseessä on kalliimmat mittatilausvermeet.
Onko tämäkin aloitus sitä naisvihaa?
En voi ymmärtää. Miksei edes sen vertaa arvosteta kansallispukuja, että vaivauduttaisiin a) hankkimaan oikea puku, b) hankkimaan tarvittaessa lupa oikean puvun käyttöön, c) asustamaan puku oikein.
Olisi voinut laittaa vaikka oman alueensa kansallispuvun, tuo on vähän... no, mauton.
Mielestäni ihan hyvä yritys myydä Suomea, suomalaisuutta ja kulttuuriperimää jos olisi ehkä hieman enemmän ehkä panostettu puvun toteuttamiseen.
En muutenkaan ymmärrä miksi suomalaiset tuntuvat häpeävän maataan, kulttuuriaan ja tapojaan, kaikki Suomeen viittaava koetaan nolona ja "mitä nekin meistä ajattelee". Mielestäni Suomi on kaunis maa, jolla on hieno kulttuuri ja historia.
T: ei-suomalainen
Harvemmin aidolla puvulla menestyy, mutta olisivat voineet tehdä aidosta puvusta seksikkäämmän ja laadukkaamman modernin version kisoja varten. Ei ole yhtään kyllä panostettu asiaan mikä tietenkään ei ole missin vika.
Vierailija kirjoitti:
No voi herran jestas. Kateus puhuu?
No herranjestas, keksi nyt sinäkin VAIHTEEKSI jotain muuta!!!
(Esim: "Nuo hampaattomat pultsarit sais kyllä lähtee meidän kulmilta litomaan"
Kateutta? KYLLÄ! niin kade couperosaiholle, mädäntyneille ikenille, paskanhajulle, asunnottomuudelle ja koko paketille! Just!)
Melkoista ammattiloukkaantumista taas...
Vierailija kirjoitti:
No voi herran jestas. Kateus puhuu?
Totta munassa, kateushan se puhuu ;D
Upea nainen, mieletön kroppa, kaunis kaunis, mutta puku on paha, pilailukaupan rätti, siis hirvittävä. Kateellinen voi olla naiselle, ei puvulle, josta nyt siis kyse! Ymmärrätkö?
Vierailija kirjoitti:
No voi herran jestas. Kateus puhuu?
Juu, olen tosi kateellinen ihmiselle, jonka tärkeimpiä avuja on ulkonäkö.
Sellaisista asioista loukkaantuminen jotka eivät ole loukkaukseksi tarkoitettuja on täysin oma valinta.
Vierailija kirjoitti:
Sellaisista asioista loukkaantuminen jotka eivät ole loukkaukseksi tarkoitettuja on täysin oma valinta.
Sori nyt vaan, mutta hyvä tarkoitus ei ole syy käyttäytyä tökerösti.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No voi herran jestas. Kateus puhuu?
Juu, olen tosi kateellinen ihmiselle, jonka tärkeimpiä avuja on ulkonäkö.
Eipä siihen ole ennenkään sen enempää tarvinnut. Sillä saa jonku miljonäärijääkiekkoilijan ja voi elää lyxisti loppu ikänsä. Enemmän siitä on hyötyä kuin jostain tohtorin tutkinnosta, jolla päätyy paukuttamaan päätään lasikattoon ja loukkaantumaan ammatikseen kaikesta. Sori.
Onhan siellä ollut vaikka mnkälaista hedelmäkoria päässä ja liehuketta ja retaletta.
Tuskin tuo nyt mauttomjnkaan edes on.Sitä en tiedä mitä lapissa ajattelevat.