Onko teidän lapsilla monta joulukalenteria??
Mun mielestä yksi per lapsi riittää (kunhan se on sitten mieleinen) ja samaa mieltä ovat omatkin lapset olleet. Nyt sitten nuoremman lapsen kaveri (8v) kertoi että hänellä on joka vuosi 3-5 kalenteria. Olin vähän hoomoilasena. Lisäksi anoppi toi lapsille toiset joulukalenterit. Kiitimme tietenkin, mutta jotenkin on vähän hassu olo että olisko ollu liikaa vaivaa kysyä että onko niillä lapsilla jo joulukalenterit? Toisaalta ehkä olenkin itse hölmä äiti ja yksi ei enää ole mitään? Onko jossain kalenterittomia lapsia joille nää vois lahjoittaa?
Kommentit (10)
Mulla oli lapsena parhaimmillaan 15 kalenteria jouluna! Omillani on yleensä kolme kun niitä ilmaantuu.
Yhdet ostetaan.
Viime vuonna kummallakin taisi olla kolme kalenteria kun anoppi toi yhdet ja sitten vielä isäni kolmannet.
Meillä on yksi kuvakalenteri. Jos lapsi (6v) kysyy ennen joulukuuta että saako karkkikalenterin niin saa, käydään semmoinen sitten ostamassa.
Itse ostetaan yhdet. Lapset saavat itse valita mieluisat. Lisäksi saavat usein isovanhemmilta lahjaksi muutamia.
Yhdeksän lasta ja jokaisella (paitsi vauvoilla) yksi kalenteri, joko suklaa- tai lelukalenteri.
Yksi kalenteri hankitaan jokaiselle. Mä en oikein ymmärrä, miksi niitä kalentereita pitäisi olla enemmän kuin yksi/lapsi?
10-vuotiaalla tähän mennessä kolme kalenteria: Lego Friends-kalenteri, Lidlin suklaakalenteri ja Turun Sanomien mainoksen mukana tullut kuvakalenteri. Haluaisi vielä pikkukrääsäkalenterin, hommaan sellaisenkin jos löytyy kivoja lahjoja siihen.
Jokaisella on yksi "kunnollinen" kalenteri. Yleensä tavarakalenteri, tänä vuonna yksi halusi sen tilalle suklaakalenterin. Lisäksi kertyy erilaisia kuvakalentereja, niitä aukoo jokainen vähän vuorollaan tai kun muistaa.
Perinteinen suklaakalenteri maksaa EURON. Yhden. Euron. Siinä on 24 pientä suklaapalasta, yhteensä yhtä paljon suklaata kuin pienehkössä suklaalevyssä.
Että mulle on ihan yksi ja sama onko jollakulla kalentereita vaikka sata, koska nämä on hyvin pieniä asioita. Lapselle ehkä isoja, aikuisen ajatukset voi olla jo vähän isommassa mittakaavassa.