Tiesittekö, että Renee Zellwegerin äidin suku tulee Suomesta? Minä en.

Vierailija

http://ethnicelebs.com/renee-zellweger

Birth Name: Renée Kathleen Zellweger

Place of Birth: Katy, Texas, USA

Date of Birth: April 25, 1969

Ethnicity:
*Swiss (including Swiss-German) (father)
*Norwegian, Finnish/Kveeni, Swedish, possible Sami (mother)

Renée Zellweger is an American actress and producer.

Renée’s father, Emil Erich Zellweger, was born in Au, a town in the canton of St. Gallen, Switzerland, and has Swiss-German ancestry. Renée’s mother, Kjellfrid Irene (Andreassen), was born in Norway, of Norwegian, Finnish/Kveeni, and Swedish ancestry.

Many of Renée’s mother’s ancestors were from Sodankylä in northern Finland. During the 19th century, many Finns emigrated to Finnmark, in northern Norway; they are known as Kveeni, and both of Renée’s maternal grandparents were of part Kveeni descent.

Several internet sources state that Renée has some Sami ancestry. It is not clear if this ancestry has been documented. Sami are Indigenous people who inhabit Norway, Finland, and Sweden.

Renée’s paternal grandparents were Emil Zellweger and Mickey Preisig.

Renée’s maternal grandfather was Ove Magnar Ingolf Andreassen (the son of Johan Edvard Charles Andreassen and Emma Ovidia/Ovidie Hansen). Ove was born in Norway. Johan was the son of Oluf Martin Andreassen and Fredrikke Mathilde Strand. Emma was the daughter of Oluf Bernhof Hansen and Ingeborg Martha Eriksdatter Jørstad.

Renée’s maternal grandmother was Bjørga Johanna Hildonen (the daughter of Isak Wilhelm Johansen Hildonen and Kathrine Jensdatter Hedlund). Isak was the son of Johan Daniel/Danielpoika/Danielsen Hiltunen/Hildonen and Johanne Kathrine Johannestyttär Kylmänen/Kullmann. Renée’s great-grandmother Kathrine was the daughter of Swedish parents, Jens Paulsen Hedlund and Brita Isaksdatter Bergstrøm.

Sources: Genealogies of Renée Zellweger (focusing on her mother’s side) – http://www.valerius.org.uk
http://www.geni.com

Genealogy of Renée’s maternal grandfather, Ove Magnar Ingolf Andreassen – http://www.gareva.com

Kommentit (13)

Vierailija

Tiesin kyllä. Aikoinaan pohjoisen asutuksen aikaan esi-isäni ovat menneet lappiin ja sieltä metsäsuomalaisiksi Norjaan (kaskeamaan).

Vierailija

Reneen tavaramerkki ennen suuresti ulkonäköä muuttaneita kauneusleikkauksia olivat sikkarasilmät ja korkeat poskipäät, siis saamelaispiirteet. Reneetä kritisoitiin kovasti persoonallisen ulkonäkönsä ja etnisten erityispiirteidensä häivyttämisestä.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Mutta tiesitkö Marissa Mayerista saman? Paremman näköinenkin vielä. Itselläni on ollut Yahoon sähköposti ja aloitussivu selaimessa 20 vuotta.

"Mayer on äitinsä puolelta suomalaista sukua. Hän on esimerkiksi viitannut Twitter-tilillään suomalaiseen sanontaan ja kehunut Google+ -yhteisöpalvelussa Marimekkoa."

http://i.huffpost.com/gen/1550343/thumbs/o-MARISSA-MAYER-PURPLE-570.jpg?... Ihan outo immeinen.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Renee on aika vaalea saamelaiseksi. Muuten kyllä vois olla suomineitokin.

Saamelaisuutta ei ole todistettu. Sitäpaitsi johan ne piirteet ovat hävinneet sukupolvien saatossa, kun tuossa sukuselvityksessä mennään jo isoisoisovanhempiin, joista kukaan ei ole saamelainen.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mutta tiesitkö Marissa Mayerista saman? Paremman näköinenkin vielä. Itselläni on ollut Yahoon sähköposti ja aloitussivu selaimessa 20 vuotta.

"Mayer on äitinsä puolelta suomalaista sukua. Hän on esimerkiksi viitannut Twitter-tilillään suomalaiseen sanontaan ja kehunut Google+ -yhteisöpalvelussa Marimekkoa."

http://i.huffpost.com/gen/1550343/thumbs/o-MARISSA-MAYER-PURPLE-570.jpg?... Ihan outo immeinen.

No niin vähän arvelinkin. Yahoo varmaan myös.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mutta tiesitkö Marissa Mayerista saman? Paremman näköinenkin vielä. Itselläni on ollut Yahoon sähköposti ja aloitussivu selaimessa 20 vuotta.

"Mayer on äitinsä puolelta suomalaista sukua. Hän on esimerkiksi viitannut Twitter-tilillään suomalaiseen sanontaan ja kehunut Google+ -yhteisöpalvelussa Marimekkoa."

http://i.huffpost.com/gen/1550343/thumbs/o-MARISSA-MAYER-PURPLE-570.jpg?... Ihan outo immeinen.

No niin vähän arvelinkin. Yahoo varmaan myös.

Juu on. Miten ne liittyy toisiinsa.

Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat