Suomalaiset ihan neuroottisia maineestaan maailmalla
Suomalaiset ihan neuroottisia maineestaan maailmalla
klo 20:50 | 3.11.2015
Jos kuvittelette että maailmalla silmät pyöreinä kauhistellaan jotain ku klux-lakanapelleä Suomessa tai silmä kovana seurataan Suomen politiikkaa niin turha toivo.
5 miljoonan hengen pikkumaa pohjoisessa ei kiinnosta ketään.
Totta... ihmisillä on suurempiakin ongelmia ja muissa yhteiskunnissa meno on ihan sama kuin täälläkin. Ketään ei kiinnosta. Toisekseen mitä sitä leimaamaan koko kansakuntaa muutaman pellen vuoksi.
Oma havaintoni on, että suurin osa suomalaisista ei ole kiinnostunut maineesta mutta MEDIA on. Media aivopesee ja muokkaa suomalaisia.
Ei kyse ole MAINEESTA siinä mielessä, kun te sen ymmärrätte, vaan maineesta kansainvälisen oikeusjärjestelmän tai kv-järjestöjen (kuten YK tai EU) silmissä.
Kansainvälisiä sopimuksia noudattavilla valtioilla on maine hyvänä yhteistyökumppanina. Suomen kaltaisten pienten valtioiden kannattaa pitää tästä kiinni, sillä vain hyväntahtoisuus ja sopimusten kunnioittaminen ovat "aseenamme" kansainvälisellä tasolla.
Taas lehahti ilmavaivoja idästä päin. Hmm.
Jep. Maailmalla tiedetään ja ollaa yhtä kiinnostuneita Suomesta kuin suomalaisia yleensä kiinnostaa Moldovia tai Samoa. Miettikääpä sitä.
Saksalaiset, joiden kanssa (Saksassa) olen jutskannut ei tiedä Suomesta mitään. Erään kanssa kun juttelin suomesta hän alkoi tehdä viittauksia norjaan tiedät varmaan sen ja sen... tyyliin.
Arkadianmäen kravamiehet antavat sellaista vaikutelmaa kuin olisimme jonkinlainen veturivaltio länsimaissa.
Tosiasiassa ajavat omia etujaan sillä pauhaamisellaan.
Heh, kolmonen puhuu kansainvälisestä järjestelmästä ja kansainvälisestä oikeudesta = palstalaiset alapeukuttaa kun eivät tajua :D